banner15

Alman gazetesinden tuhaf seçim yorumu

Seçim sonuçlarını değerlendiren Alman Die Welt gazetesindeki yorumda, Türkiye'ye taziye dilekleri iletmek gerektiği savunuldu.

Alman gazetesinden tuhaf seçim yorumu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'de yapılan erken seçimleri AK Parti'nin galibiyeti ile sonuçlandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, yüzde 49 civarında oy alan AK Parti, tek başına iktidar olmaya yetecek çoğunluğu da sağlamış oldu.

Seçim sonuçlarına Alman gazeteleri de geniş yer ayırdı. Die Welt gazetesindeki yorumda, Türkiye'ye taziye dilekleri iletmek gerektiği savunuldu.

Gazetede yer alan yorum özetle şöyle:

“Türkiye'nin bir nebze de olsa işler bir demokrasiye sahip olması arzu edilirdi. Çünkü böyle olsaydı, İslamcı - muhafazakâr AK Parti seçim galibiyeti nedeniyle tebrik edilirdi. İşler bir demokraside bir cumhurbaşkanı, anayasal yetkilerini bu denli aşmaz, ülkedeki medyanın büyük bir bölümünü iktidardaki parti için propaganda aracına dönüştürmezdi. Öyle ya da böyle bir demokraside, seçmenler bunu ve daha fazlasını sineye çekmezdi. O yüzden, Türkiye'ye bu kara gün nedeniyle taziye dilekleri iletmek gerekir. Zira Türk demokrasisinin gelecekte daha iyi işleyeceği ve ülkenin barış ve huzura ereceği yönünde hiçbir işaret yok."

DİĞER ALMAN GAZETELERİNDE SEÇİM

Süddeutsche Zeitung gazetesinde muhalefete eleştiriler getiriliyor ve AK Parti karşısındagüçlü olamadığı görüşüne yer veriliyor:

"Uluslararası alanda AK Parti hükümeti Türkiye'yi tecride sürükledi. AK Parti Batı'nın ilgisini üzerinde toplayabiliyor çünkü 2 milyondan fazla mülteciyi baskı aracı olarak kullanıyor. Buna rağmen, çok sayıda AK Parti seçmeni ülkeyi, yönetmesi için AK Parti'ye teslim ediyor. Bu, seçmenlerin bir sorunu olduğu anlamına gelmiyor, muhalefetin sorunlu olduğuna işaret ediyor. Ne kadar bölünmüş olsa da muhalefet Erdoğan'ın iktidar politikaları bir kenara bırakıldığında, seçmenlere bir perspektif sunamadı. Kürt yanlısı HDP, bir Türkiye partisi olmaktan çok uzakta. Erdoğan başta kalacak; şimdilik."

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesindeki yorumda AK Parti iktidarının geleceği ele alınıyor:

"AK Parti'de hiç kimse tek başına Erdoğan'ın karşısına çıkabilecek kadar güçlü değil. Fakat eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başını çekeceği ve Erdoğan'ın bir dönem danışmanlığını yapan Bülent Arınç'ın da dâhil olduğu bir grup bu mücadeleye girişebilir. Şayet buna cesaret edemezlerse, AK Parti şimdiye kadar olduğundan daha fazla iktidar hırsına kapılarak kötü bir duruma düşecektir. Bu yolda AK Parti epey yol aldı. Seçimden sonra AK Parti'nin bu tehlikeli yola devam edeceği endişesi hâkim."

Nürnberger Zeitung gazetesindeki yorumda ise Türkiye'nin mülteci krizindeki rolü irdeleniyor:

"Türkiye olmadan, mevcut mülteci krizine bir çözüm bulmak imkânsız. Erdoğan, ülkesinin sınırlarının açık kalmasını sağladı, üstelik sadece Suriye'den gelen savaş mültecilerine değil, Pakistan'dan, Afganistan'dan, Bangladeş'ten gelen mültecilere de... Şimdi sınırları yeniden kapatma gücü de Erdoğan'ın elinde. Bunu, iki hafta önce Erdoğan'la İstanbul'da görüşen Başbakan Angela Merkel de sezdi."

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 18:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35