banner39

Almanya Gülen'le ilgili taleplere soğuk

Almanya, Gülen ile ilgili Türkiye'nin taleplerini kabul etmeye yanaşmazken bunu "Türkiye'nin iç sorunlarını Almanya'ya taşımak" şeklinde yorumlayan yetkililer de var

Güncel 17.08.2016, 08:29 17.08.2016, 13:48
Almanya Gülen'le ilgili taleplere soğuk

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye’nin Gülen cemaatinin faaliyetlerinin izlenmesi için yaptığı taleplerin Alman makamlarınca kabul görmediği belirtiliyor. İddialara göre eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara’yla ilgili iade taleplerine de “Almanya’da olduklarına dair bilgi yok” cevabı verildi.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Türkiye’nin Gülen cemaatiyle ilgili Almanya nezdinde yaptığı son girişimler, Alman hukuku uyarınca yeterli delillerin bulunmaması nedeniyle sonuçsuz kaldı.

Türkiye, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından, Almanya nezdinde bir dizi girişim yaparak, kendini Fethullah Gülen cemaatinin Almanya’daki faaliyetlerinin mercek altına alınmasını talep etti.

Gülen hareketi hakkında Alman makamları bilgilendirilirken, cemaat ile bağlantılı oluşumlara mesafe alınmasını, eğitim, kültür ve ticari alanlarda faaliyetlerinin yakın takibe alınmasını, cemaatin iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) tarafından izlenmesini istedi. Türkiye, Berlin’deki federal hükümetin yanı sıra, Türklerin yoğun olarak yaşadığı eyaletlerde de eyalet hükümetleri nezdinde girişimlerde bulundu.

EYALETLER TALEBİ GERİ ÇEVİRDİ

Türkiye’nin talepleriyle ilgili basına açıklama yapan Berlin Eyalet Başbakanı ve Belediye Başkanı Michael Müller ile Baden-Württemberg Başbakanı Winfried Kretschmann, Gülen hareketinin mercek altına alınması talebini kabul etmediklerini, Alman Anayasası ve yasalarına uyması halinde Gülen hareketine karşı adım atılmasına yer olmadığını kaydetti.

Türkiye’nin girişimlerini “Almanya’nın içişlerine etkide bulunma” adımı olarak değerlendirip eleştiren siyasetçiler, Türkiye’nin iç sorunlarının Almanya’ya taşınmasına da izin verilmemesi gerektiğini savundu.

Alman Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Türkiye’nin Gülen hareketiyle ilgili aldığı kararları, ilettiği kanaat ve tespitleri not ediyor. Bununla birlikte, cemaatin Almanya’daki faaliyetleriyle ilgili talepler, İçişleri Bakanlığı’nın konusu olarak değerlendiriliyor.

Bir dönem Almanya’da olduğu belirtilen firari savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara için de Alman makamları ülkede olduklarına dair bilgi olmadığını ifade ediyor.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?