Almanya'dan sonra İngiltere de elçiliği kapattı

Almanya'dan sonra İngiltere'den de temsilcilik kapama kararı geldi. İngiliz Dışişleri Bakanlığı, Ankara'daki elçiliğin kapalı olacağını açıkladı

Almanya'dan sonra İngiltere de elçiliği kapattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'nın ardından İngiltere de terör şüphesiyle Türkiye'deki temsilciliklerinin bugün kapalı olacağını açıkladı. Alman basını önceki gün Türkiye'deki tüm Alman temsilciliklerinin terör tehdidi iddiasıyla 16 Eylül (Bugün) tarihine kadar kapalı kalacağını duyurmuştu. Dün İngiltere'den de benzer bir hamle geldi. İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği'nin güvenlik gerekçesiyle 16 Eylül Cuma günü (bugün) kapalı olacağı belirtildi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın yabancı ülkelere seyahat konularında uyarılarını yayınladığı sayfasında, kapatma gerekçesini 'güvenlik' olarak gösterdi.

KIZILAY'DAN ÖNCE DE UYARDILAR

ABD, İngiltere ve Almanya daha önce de benzer saldırı uyarılarında bulunmuş hemen ardından da kanlı terör olayları yaşanmıştı. Mart ayı başında ABD'nin Ankara Büyükelçiliği bir mesaj yayınlayarak vatandaşlarına Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana'da terör tehlikesi olabileceği yönünde uyarılarda bulunmuştu. 13 Mart 2016'da ise Ankara Kızılay'da bombalı saldırı düzenlenmiş ve 38 kişi hayatını kaybetmişti.

ÖNCE AÇIKLAMA SONRA BOMBA

Yine 19 Mart'ta İstanbul'da, Taksim'de düzenlenen canlı bomba saldırısından bir kaç gün önce Almanya'nın Türkiye Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu ve iki ildeki Alman okullarının terör saldırısı ihtimali nedeniyle 'tedbir amaçlı' kapatıldığını bildirmişti. İncirlik Üssü'nde görev yapan Alman askerleri için de alarm durumunun geçerli olduğu belirtilmişti. Bu uyarıların hemen ardından Taksim'de bir canlı bomba kendisini patlatmış, 5 sivil hayatını kaybetmişti.

ADRES VERMEDİKLERİ KALDI

27 Nisan 2016'da Türkiye bir terör saldırısı ile sarsılmıştı. Bir canlı bomba Bursa'da Ulucami önünde kendini patlatmıştı. 13 sivilin yaralandığı saldırıdan saatler önce ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden Türkiye'deki ABD vatandaşlarına e-posta ile 'acil mesaj' gönderilmişti. Mesajda ise “ABD, terör örgütlerinin Türkiye'deki popüler turistik merkezlere yönelik saldırı fırsatı aradığına dair sağlam bulgular elde etmeyi sürdürüyor" ifadelerine yer verilmişti

BİR KAÇ GÜN SON PATLAMA: 53 ÖLÜ

29 Haziran'daki Atatürk Havalimanı saldırısı öncesinde de yine ABD kendi vatandaşlarını uyarmıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Türkiye'deki turistlerin yabancı terör grupları tarafından açıkça hedef alınabileceğini belirterek' 'dikkatli olun' denilmişti. Uyarıdan kısa bir süre sonra IŞİD Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde bir saldırı gerçekleştirmiş 45 kişi hayatını kaybetmişti. Terör saldırılarının batılı ülkelerin yaptığı uyarıların hemen ardından gelmesi, 'saldırılardan haberleri var' şüphesi uyandırdı.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 12:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35