banner39

Almanya'ya ten ayırımı uyarısı!

MAZLUMDER, Alman mahkemesinin polise ten rengine göre kontrol izni vermesini eleştirerek, Alman hükümeti ve yargısının insan haklarını ihlale ve ayrımcılığa son vermesini talep etti.

Güncel 31.03.2012, 16:05 31.03.2012, 16:10
Almanya'ya ten ayırımı uyarısı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da Koblenz İdari Mahkemesinin polisin trenlerde ten rengine göre insanların kimliklerini kontrol etmesine onay vermesi üzerine, Mazlumder internet sitesinde Genel Başkan Yardımcısı Recep Karagöz tarafından kaleme alınan bir bildiri ile Alman yargısına ve hükümetine insan haklarını ihlale ve ayrımcılığa son vermesi çağrısı yapıldı.

Temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasında kişilerin ırkına, rengine ve diğer kimliklerine göre yargı kararıyla kısıtlama yapılabileceğine hükmetmenin zulüm olduğu dile getirilen Mazlumder bildirisinde,
'Doğrudan kavramsal ayrımcılık' niteliğindeki bu yargı kararının ten renginden dolayı ayrımcılık yapılabilmesine açıkça izin verdiği belirtildi.

Karagöz bildirinin devamında mahkeme kararıyla ortaya konulan ayrımcılığın boyutlarını şu şekilde özetledi:

'Ayrıca polisin bu kimlik kontrolü, görünüşte tarafsız - objektif bir uygulama olarak görünse de, gerçekte ırk ya da etnik kökenden dolayı kişiler için dezavantaj oluşturulmakta, dolaylı bir ayrımcılık da yapılmaktadır.


Etnik önyargıyı besleyebilecek, yabancı düşmanlığını körükleyebilecek bu tür ayrımcılıklar, nefret suçlarının işlenmesini de artırabilir.
Bir hukuk devletinde tüm kişiler kanun önünde eşit kabul edilmelidir. Polis devletini çağrıştıracak, kolluk birimlerinin, Almanya Anayasası ve uluslar arası mevzuatın açık ihlali niteliğindeki bu ayrımcı uygulaması, insan hakları ihlalidir'.

Mazlumder Genel Başkan Yardımcısı Karagöz bildiride mahkemenin ten rengine dair kararının Alman Anayasasına ve Uluslar arası sözleşmelere de uygun olmadığını şu ifadelerle ortaya koydu:

'Almanya Anayasasının 3. maddesinde geçen, tüm insanların yasalar önünde eşit olduğu ve hiç kimsenin etnik kökeni veya ırkı nedeniyle ayrımcılığa tabi tutulamayacağı kuralı ihlal edilmiştir.


'Her Türlü Irk Ayrımcılığının Tasfiye Edilmesine Dair Uluslararası BM Sözleşmesinin' 1. maddesinde, 'ırksal ayrımcılığın' engellenmesi için taraf devletlere sorumluluklar yükletilmiştir. 


Avrupa Konseyi’nin Ulusal Azınlıkların Korunması için Çerçeve Sözleşmesi’nin 4. maddesinde taraf devletlerin kişilere eşit muamelede bulunması, kişilere eşit koruma ile ayrımcılığın yasaklanması gerektiğini belirtmektedir. 


MAZLUMDER olarak, Almanya’da ten rengine göre ayrımcılık yapılabileceğine dair verilen yargı kararı ile polis uygulamasının, açık bir ayrımcılık olduğunu belirtiriz.
Almanya Hükümeti ile Yüksek Yargı makamlarını, Anayasa ve uluslar arası sözleşmeleri açıkça ihlal eden bu uygulamayı sona erdirmeye çağırmaktayız.


Hukuk devleti hepimiz için, hemen sağlanmalıdır'.

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?