banner39

Almanya'ya Türkiye'den vize darbesi

Bir Türk şirketinin çalışanlarının Almanya'dan vize alamamasıyla başlayan vize krizi Almanların geri adım atmasıyla son buldu. 712 bin TL zarar eden Türk şirketi, Alman Lisesi'ne haciz koydurdu. Almanya parayı yatırmak zorunda kaldı.

Güncel 30.04.2013, 09:23 30.04.2013, 10:07
Almanya'ya Türkiye'den vize darbesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da 3.3 milyon euroluk iş sözleşmesi imzalayan Türk şirketi, bu ülkeye götüreceği işçileri için vize alamayınca 712 bin euro kârdan oldu. Bunun üzerine İzmir'de Almanya aleyhine tazminat davası açtı. Mahkeme, Federal Almanya Cumhuriyeti'ni suçlu buldu ve maddi-manevi tazminat ödemeye mahkûm etti. Almanya tazminatı ödemeyince, Alman Lisesi ve Sarıyer'deki 170 dönümlük Alman korusu için haciz kararı çıktı. Duruşmalar boyunca davalı Almanya Büyükelçiliği'ne defalarca tebligat yapıldı ama elçilikten hiç kimse duruşmalara katılmadı. Alman Lisesi'nin satışa çıkarılması sonucunda Almanya geri adım attı ve parayı yatırdı. 

TÜRKİYE'YE NOTA

İki yıllık sürecin ardından mahkeme, "Dava konusu olan eylem, vize istemi üzerine cevap vermemektir. Bu ise bir haksız eylemdir" diyerek Federal Almanya Cumhuriyeti'ni 1 milyon 678 bin lira maddi, 20 bin lira da manevi tazminat ödemeye mahkûm etti. Karar, Almanya'nın Ankara'daki Büyükelçiliği'ne tebliğ edilince Almanya da Türk Dışişleri'ne nota verdi. 24 Şubat 2012 tarihli notada Almanya mealen "Bir mahkeme bize tebligat yapamaz Viyana Sözleşmesi'ne aykırıdır" denildi. 

ALMANYA PARAYI YATIRDI

Habeertürk Gazetesi'nin bugünkü sayfalarında yer alan bilgilere göre, bu gelişmeler üzerine duruşmalara katılmayan Alman yetkili makamları, bu aşamada Türk yargısının kararını uyguladı. Dava konusu 712 bin Euro'yu 19 Nisan 2013'te yatırdı. Aynı zamanda karar da temyiz edildi. Son sözü Yargıtay söyleyecek.

Avukat Hüseyin Cimşit daha önce tazminatı ödememe konusunda karşı tarafın direnmesi sorusuna "Ya ödeyecekler, ya da ödeteceğiz" diye karşılık vermişti. 

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?