banner15

Alnından vurulan er Cüneyt

Genelkurmay Başkanlığı, Işık Koşaner'in 'Alnından vurduk' dediği erin ismini açıkladı

Alnından vurulan er Cüneyt

Genelkurmay, eski Genelkurmay Başkanı emekliOrgeneral Işık Koşaner'in ses kaydında bahsi geçen askerin, 27 Aralık 2010'da "dost ateşi" sonucunda şehit olan Jandarma Komando Er Cüneyt Kızılarslanolduğunu açıkladı. Önce internete düşen, daha sonra medyada yer bulan ve Koşaner tarafından da sahiplenen ses kaydında, "Dilimin ucuna geliyor söylemek istemiyorum. Böyle timi mimi sahip olmazsa, orada bir karartı görür tak diye ateş eder, başlar sesi duyan herkes ateş etmeye, basıldık diye. Birmasum erimizi alnından pat diye vururuz. Kabahatli biziz" ifadesi yer alıyordu.

'O ER İNTİHAR ETTİ'

Ses kaydının yayınlanmasının ardından ortaya çıkan bir baba, "o asker benimoğlumMurat Oktay Can" iddiasında bulunmuştu. Bu haberler üzerine Genelkurmay dün bir açıklama yaptı. Açıklamada, Can'ın kendisine ait piyade tüfeğiyle kafasına ateş ederek intihar ettiği ve konu hakkında 8. Kolordu Askeri Savcılığı tarafından "kovuşturmaya yer olmadığı"na ilişkin karar verildiği belirtildi. Açıklamanın devamında, ses kaydındaki personelin, dost ateşi sonucunda şehit olan Cüneyt Kızılarslan olduğu bildirildi: "Adıyaman İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı Baraj Jandarma Asayiş Komando Bölük Komutanlığı'nda görevli personel, baraj koruma mevziinde 27 Aralık 2010 tarihinde saat 21.30 sularında gözetleme yaptıkları istikamette görüntü almış, olayın kendisine rapor edilmesi üzerine nöbetçi jandarma uzman çavuş, etrafı gözetlemiş ve anılan istikamete doğru iki el keşif atışı yapmıştır. Keşif atışı üzerine diğer mevzilerde bulunan nöbetçiler de saldırı var düşüncesiyle görüntü alınan bölgeye ateş etmişlerdir. Ateşin kesilmesinimüteakip yapılan kontrolde Jandarma Komando Er Cüneyt Kızılarslan başından vurulmuş şekilde bulunmuştur."

DAVA AÇILMIŞ

Genelkurmay, Askeri Savcılığın olaya el koyduğunu ve 7Mart'ta bir jandarma er hakkında "başkasının ölmesine sebep olmak", nöbetçi jandarma uzman çavuş hakkında ise 'ihmal suretiyle görevini kötüye kullanmak' suçundan kamu davası açıldığını belirtti. Davanın ilk duruşmasının 4 Ekim'de görüleceğini duyurdu.

'OĞLUMU TERÖRİST DİYE VURANLAR CEZALANDIRILSIN'

Şehit erin annesi Kadem Kızılarslan, "Bu haberle bir kez daha yıkıldık. Ben oğlumu kendi askerlerimiz öldürsün, tabutla geri göndersinler diye asker yapmadım. Oğlumu terörist diye vurup öldürenler cezalandırılsın" dedi.

Kaynak: Haberturk

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2011, 13:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35