banner39

Anadolu'daki en eski Türkçe Kitabe bulundu

Anadolu Türk tarihine ait en eski Türkçe Kitabe Eskişehir Seyitgazi'de ortaya çıktı

Güncel 11.01.2016, 10:26 11.01.2016, 11:01
Anadolu'daki en eski Türkçe Kitabe bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eskişehir Seyitgazi Külliyesi’nde Anadolu’nun en eski Türk kitabeleri ortaya çıkarıldı.

Germiyanoğulları Beyliği dönemine ait 1369 yılında Arap harfleriyle yazılmış Türk kitabeleri Türk Arap Dünyası Araştırma Merkezi Başkanı epigraf Dr. Mehmet Tütüncü tarafından bulundu.

Bulduğu kitabelerle ilgili açıklama yapan Tütüncü, “Külliyeye yapılan müdahaleler sonucu kitabelerin üzeri sıva ile kaplanmış. 2007’de yapılan restorasyonlar sırasında sıvalar kazınmış ve kitabe yeniden ortaya çıkarılmış. Kitabeleri 18 Ekim 2011 tarihinde Ortaçağ kazıları için Eskişehir’e geldiğimizde tesadüf eseri bulduk. Kitabelerin Türkçe olduğunu anladım. 4 yıllık bir uğraştan sonra yazıtların 1369’da Kurd Abdal tarafından yazıldığını tespit ettim.” dedi. Tütüncü, “Bugüne kadar Anadolu’daki en eski Türkçe Kitabeler’in Kütahya’daki Yakup Bey Medresesi içinde bulunan 1414 tarihli vakıf kitabesi olduğu biliniyordu. Ancak Seyyid Gazi Külliyesi içerisinde bulunan Türk Kitabeleri’nin 1369 yılına ait olduğunu tespit ettik” açıklamasında bulundu.

Yazıtların izine ilk olarak 1907 yılında Alman araştırmacılar tarafından rastlandığını da dile getiren Tütüncü; kitabelerle ilgili şu bilgileri verdi; “Kitabelerin içeriği o dönem Almanca olarak birkaç yerde yayınlanmış. Ancak sonrasında Türkiye’deki hiç kimse kitabelerin varlığından haberdar olmamış.

Tarih envanterlerimizde de eserlerin kayıtları yok. Kalker taşına kazınan yazılar aşınmış olsa da oldukça iyi korunmuş. Kitabede Süleyman Şah’ın oğlu Kurd Abdal’ın satın aldığı Akpınar mezrasının hudutları hakkında bilgiler, Kurd Abdal’ın dergaha yaptığı bağışlar ve devrin önde gelen kadılarının ismi yer alıyor.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?