banner39

Anayasa Mahkemesi başkanlığına Zühtü Arslan seçildi

Anayasa Mahkemesi'nde yapılan başkanlık seçiminde Zühtü Arslan başkan seçildi. Başkanlık için Ferruh Kaleli ile Zühtü Arslan'ın isimleri öne çıkmıştı

Güncel 10.02.2015, 10:19 10.02.2015, 11:34
Anayasa Mahkemesi başkanlığına Zühtü Arslan seçildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi'nde bugün yapılan seçimde yeni başkan olarak Prof. Dr. Zühtü Arslan seçildi. Arslan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Anayasa Mahkemesi'ne atanmıştı. Başkanlık için Ferruh Kaleli ile Zühtü Arslan'ın isimleri öne çıkmıştı.

Haşim Kılıç'ın görev süresi 3 Mart'ta sona eriyor. Arslan'ın da bu tarihte göreve başlaması bekleniyor.

ZÜHTÜ ARSLAN KİMDİR ?

Prof. Dr. Zühtü Arslan, 1964 yılında dünyaya geldi. Eski Polis Akademisi Başkanı ve Güvenlik Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi olan Arslan, 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını ve doktorasını 1991 ve 1996 yıllarında İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. 2002 yılında Doçent, 2007 yılında da Profesör olan Arslan, Polis Akademisi Başkanı olarak görev yaptı.

İnsan hakları, anayasa hukuku, hukuk-siyaset ilişkisi ve siyaset felsefesi gibi alanlarda çeşitli ulusal ve uluslararası akademik dergilerde makaleleri yayımlanan Arslan’ın ayrıca Anayasa Teorisi başlıklı bir kitabı bulunuyor.

TBMM tarafından yürütülen Parlamento Tarihi projesinde “1957-1960 döneminden” sorumlu yazar olarak görev yapan Arslan, TESEV tarafından yürütülen “Türkiye’de Güvenlik Sektörü Almanak / 2005” projesinde “Hükümet” bölümünün yazımından sorumlu yazar olarak da yer aldı.

Arslan'ın Türk Parlamento Tarihi, Anayasa Teorisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde Din Özgürlüğü, Constitutional Law of Turkey, The Hague, Kluwer Law International ve ABD Yüksek Mahkemesi Kararlarında İfade Özgürlüğü isimli eserleri bulunuyor.

ANAYASA MAHKEMESİ'Nİ ELEŞTİRMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçilen Zühtü Arslan, 2008 yılında AK Parti'nin kapatılmasıyla ilgili davayı kabul eden Anayasa Mahkemesi'ni sert bir şekilde eleştirmişti. Dönemin Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi kararının 'yargı darbesi' niteliğinde olduğunu söylemişti.

Iğdır Barosu'nun düzenlediği 'Demokrasi hukuk devleti ve yeni anayasa arayışı' konulu panelde konuşan Prof. Dr. Arslan, "Anayasa Mahkemesi için imkansız diye birşey yok. Anayasa Mahkemesi kendisini her türlü kararı vermeye muktedir bir organ olarak görüyor ve işin ilginç tarafı en başta bunu yaparken Anayasa Mahkemesi'nin 11'inci maddesini görmezlikten geliyor, ihlal ediyor" demişti.

Anayasa Mahkemesi'nin bazı kararları verirken, Anayasa'nın 11'inci maddesini ihlal ettiğini iddia eden ve "Anayasa Mahkemesi için imkansız birşey yok" diyen Prof. Dr. Arslan şöyle konuşmuştu:

Anayasa Mahkemesi kendisini her türlü kararı vermeye muktedir bir organ olarak görüyor ve işin ilginç tarafı en başta bunu yaparken Anayasa'nın 11'inci maddesini görmezlikten geliyor, ihlal ediyor. 11'inci madde Anayasa'da çok temel bir maddedir. Anayasa'nın bağlayıcılığı ve üstünlüğünü düzenler ve der ki: Anayasa hükümleri, yasama, yürütme ve yargı organlarını bağlar. Herkesi bağladığı gibi yargı organlarını da bağlar. Anayasa Mahkemesi de bu anlamda Anayasa'ya bağlı, Anayasa'nın verdiği yetki sınırları içinde hareket etmek zorunda olan bir organdır. Diğer taraftan Anayasa Mahkemesi sürekli yaptığı gibi 153'üncü maddeyi de ihlal etmiştir. Yani gerekçesi açıklanmadan, gerekçesi yazılmadan bu iptal kararını yine açıklamıştır. Bu Anayasa hükmünün yorumlanması, yorumlanarak işte, 'gerekçesi yazılmadan bazı kararlar açıklanabilir' şeklinde anlamlandırılması imkansızdır. Çünkü o kadar yalın bir ifadeki iptal kararları, gerekçesi yazılmadan açıklanamaz. Bunu 100 kişiye sorduğunuzda 100 kişi de aynı şekilde anlayacaktır. Çünkü burada esneklik, elastiki birşey yok. Önce gerekçesini yazacaksınız kararların ondan sonra açıklayacaksınız. Ama uzun süredir Anayasa Mahkemesi bu kuralı, bu Anayasa normunu ihlal ediyor ve gerekçesini yazmadan kararlarını açıklıyor. Aynı şekilde yürürlüğü durdurma yetkisini Anayasa, Anayasa Mahkemesi'ne vermiyor. Fakat 93 yılından beri Anayasa Mahkemesi yürürlüğü de durduruyor. Ayrıca son olayda yürütmeyi durdurmanın anlamını da daha doğrusu kavramış değilim. Neyin yürürlüğü? Yürürlülüğün durdurulması için yürüyen birşeyin olması lazım, bir uygulamanın olması lazım. 10 ve 42'inci madde çıktı, Anayasa değişikliği yapıldı, işte amaç belliydi üniversitelerde başörtüsü yasağını kaldırmaktı, olmayan sağır bir yasağı kaldırmaktı esasen. Çünkü üniversitelerde başörtüsünü yasaklayan herhangi bir norm yok.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?