banner39

Anayasa Mahkemesi üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım kimdir?

Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım attığı tweetlerle gündem oldu. Engin Yıldırım Twitter hesabından hangi tweetleri attı? Engin Yıldırım kimdir, kaç yaşındadır? Engin Yıldırım ne zaman atandı? İşte detaylar…

Güncel 14.10.2020, 13:11 14.10.2020, 14:37
Anayasa Mahkemesi üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım kimdir?

Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım'ın sosyal medya hesabından yaptığı 'Işıklar yanıyor' paylaşımı gündemin ilk sırasına yerleşti.

Darbe iması olarak yorumlanan paylaşım sosyal medyada büyük tepki topladı. 

AYM üyesi Yıldırım daha sonra paylaşımını silerek yeni bir mesaj yayınladı.

ENGİN YILDIRIM KİMDİR?

1966’da İstanbul Üsküdar’da doğmuştur. İlk ve ortaöğrenimini Beylerbeyi’nde tamamlamıştır. 1987’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirmiştir.

1988 yılında öğretim üyesi yetiştirmek amacıyla açılan yarışma sınavını kazanarak lisansüstü eğitim için İngiltere’ye gitmiştir. 1989’da Warwick Üniversitesi Warwick Business School’da yüksek lisansını, 1994’te Manchester Üniversitesi Faculty of Economics and Social Studies’de doktorasını tamamlamış; 1994 ile 2010 yılları arasında Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 2003 ile 2010 yılları arasında aynı Fakültede dekanlık görevinde bulunmuştur.

9/4/2010 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı tarafından YÖK Genel Kurulunun gösterdiği üç aday arasından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiştir.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 19/10/2015 tarihinde yapılan toplantıda Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçilmiştir. 25/10/2019 tarihinde bu görevi sona ermiş olup üye olarak görevine devam etmektedir.

İngilizce bilen Engin Yıldırım evli ve iki çocuk babasıdır.

Engin Yıldırım’ın tepki çeken paylaşımını sildikten sonra yayınladığı mesaj:

“Şahsi twitter hesabımda yaptığım paylaşımda kullandığım ibare maksadı aşan bir şekilde yorumlandı ve bundan büyük bir üzüntü duymaktayım. Gayem, AYM'nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı. Demokrasi dışı tüm oluşum, araç ve teşebbüsleri ima etmem asla söz konusu değildir.” (Engin Yıldırım (@EnginYl) October 13, 2020)

Kaynak: www.dunyabulteni..net

banner53
Yorumlar (3)
Ali Aydınlı 9 ay önce
üLKEDE DEMOKRASİMİ VAR? kENDİNİZİ KANDIRMAKTAN ZEVK VEYA KORKUNUZU BASTIRIYORSANIZ SİZİN SORUNUNUZ.
Özcan Çamdağ 9 ay önce
Hassasiyet arz eden konularda çok dikkat
Etmek gerek.
Madde Manayı Mana Maddeyi asmamalı ki
Konum olan makam kuyumcu kantarını bozar.
Art niyet li bir durum olmadığını zannediyorum.
selahattin akın 9 ay önce
Prof.Dr.Sayın Engin Yıldırım'ın ışık tivitine sazan gibi yanlış,amacı dışında atılanlar gündem saptırmışlardır.Hele yandaş Cem Küçük'ün safsataları kabul edilemez.Sayın Engin Yıldırım ikinci tivitinde açıklık getirdi. Zaten biz Sayın Yıldırım gibi anlamıştık.Ülke huzurunu bozmak için tetikte bekleyen yandaş,yalaka trol takımları kamu oyunu fuzuli meşgul ettiler.Sayın Engin Yıldırım'a inanıyoruz.AYM ülkemizin güvencesidir.Ona ve Sayın üyelerine saygılı olmalıyız.
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?