banner39

Andican katliamı unutmadı

Özgür Özbekistan Dostları Platformu Andican'da 3 bin sivil insanın öldürülmesinin yıldönümü dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi

Güncel 10.05.2012, 14:28 10.05.2012, 15:43
Andican katliamı unutmadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özgür Özbekistan Dostları Platformu, 12 - 13 Mayıs 2005 yılında Özbekistan'da yaşanan Andican katliamında 3 bin sivil insanın öldürülmesinin yıldönümü dolayısıyla MAZLUMDER İstanbul Şubesi'nde bir basın toplantısı düzenledi.

Geçtiğimiz hafta MAZLUMDER İstanbul Şubesi, Hikmet Vakfı, Doğu Türkistan Maarif Derneği, Araştırma Kültür Vakfı, Kudüs Medya, AKDAV, İMKANDER, Özgür-Der, Rahmetder, Umran Vakfı, Pınar Yayınları, Dunyabizim.com, Sivil Dayanışma Platformu, Beyan Eğitim Kültür Merkezi, Özbekistan Halk Hareketi, Özbekler Birliği ve Özbekistan dostlarının bir araya gelerek oluşturduğu Özgür Özbekistan Dostları Platformu'nun açıklamasında öncelikle Platformun Genel Sekreteri Yazar Burhan Kavuncu Platform hakkında kısaca bilgi verdi.

Özbekistan'daki muhalefetin, diktatörlük düzenini değiştirmek için zor şartlar altında mücadele ettiğini söyleyen Kavuncu, Özgür Özbekistan Dostları Platformu'nun adalet ile orada özgürlük, birlik ve beraberlik için mücadele eden halkın yanında olacağını belirtti.

Daha sonra Özgür Özbekistan Dostları Platformu üyesi Namaz Nurmumin ortak basın açıklaması metnini okudu. Nurmumin, 12-13 Mayıs 2005'te Andican'da öldürülen 3 bin insanın Kerimov yönetiminin güvenlik kuvvetleri tarafından otomatik silahlarla taranarak öldürüldüğünü söyledi. Bağımsızlığın ardından devlet başkanı seçilen Kerimov'un, iktidarının daha ilk yıllarında muhalefeti tasfiye ettiğini ifade eden Nurmumin, Fergana vadisi bölgesinde Sovyetler döneminden beri faaliyet gösteren Özbekistan İslami Hareketi'nin de, 1991'den sonra başlatılan tutuklama kampanyası sonucunda onbinlerce mensubuyla birlikte önce Tacikistan'a sığınmak zorunda kaldığını, orada yaşanan iç savaş sebebiyle de Afganistan'a göç ettiğini belirtti.

Nurmumin konuşmasının devamında "İktidarının 10. yılına gelindiğinde Kerimov, sansürün, insan hakları ihlallerinin, düzmece mahkemelerin ve işkencenin günlük hayatın sıradan bir parçası haline dönüştüğü bir polis devleti oluşturmuştu. Ülke hapishanelerinde 50 bini aşkın siyasal mahkum vardı. Muhalif olduğu öne sürülen kişiler birden bire ortadan kaybolmaktadır. Gözaltında veya hapiste ölüm olayları sıradan bir hal almıştır. Bugün Özbek halkı, kişi başına 30 dolarlık aylık gelir seviyesiyle, fakirlik, işsizlik ve sefalet batağına saplanmış durumdadır. Milyonlarca Özbek, başta Kazakistan ve Rusya olmak üzere, dış ülkelerde yaşam savaşı veriyor. Aslında 27 milyonluk genç nüfusu, yılda 5 milyon tona ulaşan pamuk üretimi, dünyanın ilk on sırasına giren altın üretimi ve zengin doğalgaz kaynaklarıyla Özbekistan, kaynaklarının doğru kullanılması ve gelirlerinin adil paylaşımı durumunda çok büyük bir gelişme gösterebilirdi. Ancak ülkenin kaynaklarını sadece istihbarat, özel ordu oluşumu ve kendi şahsi servetini artırmakta kullanan Kerimov,  böylece katı bir baskı düzeni oluşturdu".

Namaz Nurmumin, Kerimov'un katliamlarına uluslararası alanda da sessiz kalındığını belirterek "Andican'da insanların katledilmesi emrini Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un verdiğinin unutulmaması gerekiyor. Özbek halkının katili ve katliamı gerçekleştirenler er veya geç bu cinayetlerin hesabını vereceklerdir! Biz, Özgür Özbekistan Dostları Platformu olarak, diktatör Kerimov'dan zulmünün hesabını soracak uluslararası mercileri harekete geçirmeyi amaçlamaktayız" dedi.

MAZLUMDER İstanbul Şubesi Hukuk Koordinatörü Arife Gökkaya Dinç ise konuşmasında MAZLUMDER'e yapılan mülteci başvurularının çoğunun Özbek ve Kırgız vatandaşlarından geldiğini, buraya geldiklerinde de sürekli olarak ülkelerine iade edilme riski ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Bu kişilerin BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne başvursalar bile iade risklerinin devam ettiğini ifade eden Gökkaya Dinç, bir Özbek'in 'Cenneti görmek istiyorsanız Özbek televizyonunu izleyin, Cehennemi görmek istiyorsanız da Özbekistan'a gelin' sözlerinin orada yaşanılanları özetlediğini söyledi.

Toplantı, basın mensuplarının sorularının cevaplanması ile son buldu.

Özgür Özbekistan Dostları Platformu, 11 Mayıs Cuma günü 10.30'da Fatih Postanesi önünde toplanarak Andican Katliamı'nın 7. Yılı dolayısıyla uluslararası kuruluşlara ve Türkiye makamlarına mektup gönderecekler. Daha sonra ise Birleşmiş Milletlerin İstanbul Ofisi'ne giderek Özbekistan Yönetimi hakkından hazırladıkları suç duyurusu metnini sunacaklar.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?