banner15

Ankara Anlaşmalı Türk vatandaşlarına yeniden sınırsız oturum hakkı

Ankara Anlaşması'na kısıtlama getirerek Türk vatandaşlarına sınırsız oturma hakkını kaldıran İngiltere, 3 ay sonra sınırsız oturma hakkı kapısını yeniden açtı.

Ankara Anlaşmalı Türk vatandaşlarına yeniden sınırsız oturum hakkı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB'den çıkış sürecindeki İngiltere, Ankara Anlaşması'na kısıtlama getirip Türk vatandaşlarına yönelik kaldırdığı sınırsız oturma hakkı kapısını bir kez daha açtı.

Ankara Anlaşması’na yeniden sınırsız oturum 

Şöyle ki, Ankara Anlaşmalı Türkiye vatandaşları 5 yıllık Ankara Anlaşması süresini doldurduktan sonra sınırsız oturum için başvurabilecek. Sınırsız oturumu alan kişiler, bu oturumla birlikte İngiltere’de bir yıl daha yaşadıktan sonra vatandaşlık için başvuru yapma hakkı elde edecekler. İngiltere vatandaşlığına başvurmak için Türkiye vatandaşlarının İngiltere’de en az bir yıl boyunca sınırsız oturum vizesi çerçevesinde yaşamaları gerekiyor.

Ayrıca önceden işçi vizesi ile kalanlar 10 yılda oturum alabiliyorlarken yeni değişiklikle 5 yıla indirildi.

ECAA (Ankara Anlaşmalı)  Türkiye vatandaşlarının İngiltere'de sınırsız oturum hakkından yararlanmaları için getirilen bazı yeni başvuru şartları ise şu şekilde:

 

NE OLMUŞTU?

İngiltere İçişleri Bakanlığı 16 Mart'ta yayımladığı değişiklik kararıyla Türkiye yurttaşlarına Ankara Anlaşması kapsamında süresiz oturum verilmesi uygulamasını sonlandırmıştı.

Ankara Anlaşması kapsamında İngiltere'de kendi işini kurmuş Türkiye yurttaşlarına yönelik muamelenin düzenlendiği 'Türkiye AT Birlik Anlaşması kapsamındaki iş başvuruları' başlıklı yönetmelikte değişikliğe gidilmişti.

İngiltere İçişleri Bakanlığı web sitesinde yayımlanan açıklamada, Ankara Anlaşması kapsamındaki süresiz oturum izni başvurularının artık kabul edilmeyeceği bildirilmişti.

Bakanlık, yeni başvuru alınmayacağını, ama o güne kadar yapılan başvuruların sonuçlandırılacağını duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2018, 15:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48