banner39

Ankara Barosu'na göre savunma hakları ihlal ediliyor

Baro, son yayımlanan KHK'larla avukatların savunma hakkının ihlal edildiğini öne sürdü

Güncel 01.11.2016, 20:06 01.11.2016, 20:06
Ankara Barosu'na göre savunma hakları ihlal ediliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara Barosu, 29 Ekim'de yayımlanan 675 ve 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile avukatların savunma hakkının ihlale edildiğini ileri sürdü.

Barodan yapılan yazılı açıklamada, rütbesi ve sosyal konumuna bakılmaksızın Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde yer alan herkesin ağır bir şekilde cezalandırılması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, "Sıfat ve konumu ne olursa olsun darbe teşebbüsüne bulaşanların, hukuk devleti kuralları içinde ve adil bir yargılama sonunda en ağır cezalara çarptırılması gerektiğini vurguladık." ifadelerine yer verildi.

Olağanüstü halin (OHAL), hukuk devletlerinde istisnai ve geçici bir yönetim usulü olduğuna vurgu yapılan açıklamada, son yayımlanan KHK'lar ile savunma hakkının ihlal edildiği öne sürüldü.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"OHAL kapsamında yürürlüğe giren 675 ve 676 sayılı KHK'larda, önceki kararnamelere ek olarak yine savunma hakkını hiçe sayan hükümlerle karşılaştık. Bu son KHK'larla yapılmak istenen şey, halkın kutsal 'savunma hakkı'nın belini kırmaktır. Çünkü, hiçe sayılan savunma hakkı avukatın değil, tüm vatandaşların yani halkındır. Cezaevlerini hukuka kapatmaktır. Çünkü avukatın giremediği cezaevine hukukun da giremeyeceği aşikardır. Avukatsız ve savunmasız bir yargılamanın asla ve asla adil bir yargılama olmayacağını, suçtan bağımsız olarak herkesin ama herkesin savunma hakkının kutsal olduğunu belirttik."

 

 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?