banner39

banner35

Ankara Esenboğa'da koronavirüs alarmı: İran uçağı acil iniş yaptı.. 17 kişi şüpheli

Tahran-İstanbul seferini yapan uçak koronavirüs şüphesiyle Ankara'ya yönlendirildi. 17 yolcunun sınır olarak belirlenen değerin üzerinde çıktığı belirlenirken, diğer yolcuların ateşlerinin ölçülmesi devam ediyor.

Güncel 25.02.2020, 13:27 25.02.2020, 13:41
Ankara Esenboğa'da koronavirüs alarmı: İran uçağı acil iniş yaptı.. 17 kişi şüpheli

Ankara Esenboğa'da koronavirüs alarmı verildi. Tahran-İstanbul seferini yapan uçak koronavirüs şüphesiyle Ankara'ya indi.

17 yolcunun sınır olarak belirlenen değerin üzerinde çıktığı belirlenirken, diğer yolcuların ateşlerinin ölçülmesi devam ediyor.

Uçakta 132 yolcu bulunuyordu. 

Türkiye'den yeni tip koronavirüs salgınına karşı sıkı tedbir

Çin'de ortaya çıkan ve çeşitli ülkelere yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı Türkiye'de bir dizi sağlık ve güvenlik tedbiri alındı, İran'a açılan sınır kapıları geçici kapatıldı.

Hastalığın İran'da görülmesinin ardından ateşi olan veya öksürük, burun akıntısı, hapşırık, halsizlik ve solunum sıkıntısı gibi hastalık belirtileri bulunan yolcuların sınırdan girişlerine izin verilmedi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, İran gündemiyle yaptığı toplantının ardından sınır hareketinin azaltılması yönünde tavsiye kararı verdi. İran'daki tablonun ağırlaşması nedeniyle komşu ülkeyle sınırların geçici kapatılması kararı alındı.

Dışişleri, Milli Savunma, İçişleri, Ulaştırma, Ticaret ve ilgili diğer bakanlıklarla koordineli alınan karar, İçişleri Bakanlığınca valiliklere bildirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzasıyla 81 ildeki valilikler, İl Emniyet Müdürlükleri, İl Jandarma Komutanlıkları, İl Göç Müdürlükleri ile hudut sınır kapılarına "Hudut kapılarında alınması gereken tedbirler"le ilgili bilgilendirildi.

Genelgenin ardından İran ile Türkiye arasında kara ve demir yolu geçişlerine imkan veren Ağrı/Gürbulak, Van/Kapıköy, Hakkari/Esendere, Iğdır/Dilucu kara hudut kapıları ile Van/Kapıköy demir yolu hudut kapısı geçici süreyle giriş-çıkışlara kapatıldı.

Ağrı'da önlemler üst düzeye çıkarıldı

Bu çerçevede Türkiye'nin İran'a açılan kapılarından biri olan Ağrı'daki Gürbulak Gümrük Kapısı'nda Kovid-19 tedbirleri en üst düzeye çıkartıldı.

Tedbirler doğrultusunda önceki gün saat 17.00 itibarıyla İranlıların ve diğer yabancıların söz konusu sınır kapısından yurda girişine izin verilmiyor, Türkiye'den İran'a geçişler ise kontrollü devam ediyor.

Bu gümrük kapısındaki önlemler çerçevesinde, idari bina, personel çalışma ve yolcu alanları da dahil bütün kapalı ve açık alanlar virüse karşı dezenfekte edildi. Gümrük personeli ise işlemleri plastik eldiven ve maske takarak gerçekleştiriyor.

İran üzerinden yurda giriş ya da çıkış yapacak Türk vatandaşları için de sınır kapısında bir dizi önlem alındı.

Sınır kapısından yurda araç ve yaya girişinde sadece Türk vatandaşlarına izin veriliyor, İranlılara ise izin verilmiyor. Türkiye'den ülkelerine dönmek isteyen İranlılar da sınır kapısından ülkelerine gidebiliyor.

Yurda dönen Türkler tek tek sağlık taramasından geçiriliyor

Tedbirler kapsamında İran’dan yurda giriş yapan Türk vatandaşları, polis ve gümrük işlemleri başlamadan önce sınır kapısı girişinde tek tek termal kameradan ve sağlık taramasından geçirilerek yurda alınıyor.

Ağrı İl Sağlık Müdürlüğü, bu işlemler için sınır kapısında doktor ve hemşirelerden oluşan bir grup sağlık çalışanını görevlendirdi.diven, maske ve dezenfektan kullanıyor.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?