Ankara eski Valisi: Uyarılarım dikkate alınmadı

Darbe girişimi sırasında Ankara Valisi olan Kılıçlar, "Göreve başlarken FETÖ'cü il müdürü sayısı belki 65'ti, benim zamanımda 75'e çıktı ama bunların atamasını ben yapmadım. Uyarılarım dikkate alınmadı." dedi

Güncel 02.11.2016, 15:55 02.11.2016, 15:55
Ankara eski Valisi: Uyarılarım dikkate alınmadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM FETÖ'nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, Eski Emniyet Genel Müdürü ve darbe girişimi sırasında Ankara Valisi olan Mehmet Kılıçlar'ı dinledi.

Darbe gecesi yaşadıklarını anlatan Kılıçlar, konuşmasının ardından milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Kılıçlar, emniyet içindeki FETÖ'cülerin PKK ile mücadeleyi de akamete uğrattığını düşünüyor musunuz?" sorusuna, "Evet. Son dönemde geriye doğru bakınca daha başarılı olabileceğimizi, oradaki mücadelenin bile kendileri açısından kullanıldığını gördüm." cevabını verdi.

17-25 Aralık'tan sonra İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın destek ve talimatı ile Emniyet içindeki FETÖ'cülere yönelik ciddi bir temizlik yapıldığını anlatan Kılıçlar, bunun 15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olmasında da etkili olduğunu vurguladı.

"ATAMASINI BEN YAPMADIM"

Kılıçlar, 2011 ve 2012 yıllında terörle mücadeleyi yoğunlaştırdıklarını, 2013 yılında da 3-4 ay gezi olaylarıyla mücadele ettiklerini anlatarak, kendisinin etrafındaki yapının da ne olduğunu bildiğini ancak tek başına mücadele edebilecek konumda olmadığını kaydetti.

Yapılanmaya ilişkin ilgilileri uyardığını dile getiren Kılıçlar, şöyle konuştu:

"Göreve başlarken FETÖ'cü il müdürü sayısı belki 65'ti, benim zamanımda 75'e çıktı ama bunların atamasını ben yapmadım. Ben sadece uyardım, benim uyarılarım dikkate alınmadı. O zamanki bakanımız İdris Naim Şahin, şu anda içeride olan Ahmet Pek, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı, bununla önceden tanışıklığı olan bir bakanımız. Çoğu işleri beni baypas ederek, onlar görüşerek bu atamalarla ilgili konuları hallettiklerini düşünüyorum. Çünkü sayın bakandan bazen bize liste gelirdi, 'Şu şuraya, şu şuraya, bunlar buraya atanacak, Mehmet bunları yaz getir' derdi. 'Efendim şu olmaz, bunun şöyle bir şeyi var' dediysek de neticede karar siyasi iradenin. Benim orada 4-5 tane daire başkanı ve il emniyet müdürünün atamasına vesile olduğum olmuştur, onların da hepsi 17-25 Aralık sonrasında görev yapmaya devam ettiler."

"SÜREÇLE İLGİLİ GÖREVDEN ALMA OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Ankara Valiliğinden görevden alınma nedenine ilişkin soruya Kılıçlar, bu konuda bir gerekçe aramadığını söyledi. Gerek 17-25 Aralık'ta gerekse darbe gecesinde elinden geleni yaptığını ifade eden Kılıçlar, "Bu süreçle ilgili bir görevden alma olmadığını düşünüyorum. Nöbet değişimi olarak değerlendiriyorum." cevabını verdi.

"ELİMİZDEKİ İSTİHBARATI VERDİK"

Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemde Türk Silahlı Kuvvetlerindeki FETÖ yapılanmasına ilişkin bir istihbarat çalışması yapıp yapmadığına ilişkin soruyu ise Kılıçlar, 17-25 Aralık'tan sonra FETÖ'ye yönelik ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

2014 Yüksek Askeri Şurası öncesi İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın talimatıyla jandarmadaki alanında terfi edecekler ya da etmeyecekler konusunda çalışma yaptıklarını anlatan Kılıçlar, şu açıklamada bulundu:

"Dönemin İçişleri Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu ile tüm birimlerden bilgi aldık ve 15 kişilik bir listemiz oluştu. Bu listede 'Şunlar şunlar FETÖ'cüdür, general olmaması gerekir, şunlar da FETÖ'cü değildir, bunlar yükselebilir' gibi jandarma ile ilgili bölümü sayın bakana arzettik. Sayın bakan da genelkurmay ile görüştü ve bize de Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler'e giderek, bu çalışmayı arzetmemizi söyledi, biz de İçişleri Müsteşarı ile Genelkurmay İkinci Başkanı'na gittik, elimizdeki istihbaratı bilgileri verdik."

"TERFİ ETMESİN DEDİKLERİMİZ TERFİ ETTİ"

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun, "Genelkurmaylık istihbarat alanında çaresiz kaldığını görüyoruz" ifadesi üzerine Kılıçlar, "Ben sizin gibi düşünmüyorum, jandarma ile ilgili biz gerekli bilgilendirmeyi yaptık, atamalar yapıldıktan sonra gördük ki bizim 'terfi etmesin' dediklerimiz terfi etti, 'etsin' dediklerimiz de emekli edildi, bir çoğu. Yüzde 90'ı bizim dediğimizin tersi oldu." diye konuştu.

Erdoğdu da komisyonda dönemin Genelkurmay Başkanı, Emniyet Genel Müdürü ve MİT Müsteşarının birlikte dinlenmesini talep etti.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?