banner39

Ankara Tabip Odası yönetimine 'Gezi' davası

Sağlık Bakanlığı, Gezi olayları sırasında eylemcilere, yetkisiz olduğu halde, tedavi uygulamaya çalışan Ankar Tabip Odası yönetiminin görevden alınmasını istedi

Güncel 11.02.2014, 15:04 11.02.2014, 15:04
Ankara Tabip Odası yönetimine 'Gezi' davası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sağlık Bakanlığı, Gezi sürecinde hukuka aykırı olarak yetkisiz ve kontrolsüz revir adı altında sağlık hizmeti verdikleri ve amaçları dışında faaliyet gösterdikleri gerekçesiyle Ankara Tabip Odası (ATO) yönetiminin görevden alınmasını istedi.

Bakanlık, bu amaçla Ankara 23. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Bakanlığın mahkemeye verdiği dilekçede şu ifadeler yer aldı:

"Gezi Parkı eylemleri bahanesiyle Ankara’da da müessif olaylar meydana gelmiştir. Bu olaylara karışanlar, can ve mal emniyetine yönelik kanuna aykırı eylemlerin faailleri ve gerekse vatandaşlar bu eylemler sebebiyle çeşitli sağlık problemleriyle karşı karşıya kalmışlardır. sağlık bakanlığı olaylar esnasında 169 acil sağlık ekibi ile sağlık hizmeti vermiş 569 vakaya acil sağlık ambulansı ile müdahale edilmiştir. Verilen sağlık hizmetinin gerçekten insan hayatını kurtarmaya yönelik olabilmesi için bu hizmetin mer’i mevzuat ile belirlenen kurallar ve standartlara uygun olarak yürütülmesi gereklidir. Tabip odalarının görevleri arasında sağlık hizmet birimi açmak ve işletmek bulunmamaktadır. Buna rağmen Ankara Tabip Odası, bakanlığımızdan izin almaksızın hiç bir kamu otoritesinin kontrolü altında olmaksızın sağlık hizmet birimleri açmış ve işletmiştir. Kanuna bakıldığında muayenehane açmak veya evde hasta muayene etmenin Sağlık Bakanlığı’nın prosedürüne tabi olduğu anlaşılmaktadır.

Sağlık hizmeti bu işin eğitimini görmüş ehil personel tarafından, hizmetin mahiyetine uygun ortamlarda verilir. Aksi takdirde insanlara sağlık yerine hastalık, sakatlık ve ölüm sunmaları mümkün hale gelir. Tabip Odalarının revir olarak hizmet verilen yerler arasında Mimarlar Odası, Çankaya Belediyesi Yeni Hizmet Binası, Diş Hekimleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Baro Eğitim Merkezi, Çankaya Belediyesi Eski Hizmet Binası. Bakanlığımızdan izin alınması bir yana bu yerlerden hiçbirisinin sağlık hizmeti vermek için uygun mekan olmadığı açıktır. Ayrıca izinsiz görev alan hekimlerinin isimlerinin ve tedavi edilen hastaların isimlerinin Sağlık Bakanlığı’na bildirilmesi için Ankara Tabip Odası’na yazılan yazıya cevap verilmemiştir.

Tabip Odalarına kayıtlı bütün üyelerin bu eylemden sorumlu tutulması mümkün olamayacağından, Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu’nun ve Haysiyet Divanının görevlerine son verilmesi gerekmektedir.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?