banner39

Ankara'da Kara Akbabalar için koruma alanı

Kara Akbabaların en önemli hayat alanlarından biri olan Kızılcahamam’da 14 bin 690 dekarlık bir koruma alanı oluşturdu

Güncel 03.05.2014, 14:09 03.05.2014, 14:09
Ankara'da Kara Akbabalar için koruma alanı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya genelinde nesli tehlike altında olan Kara Akbabalar, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde koruma altına alınıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’da bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Kara Akbabaların en önemli yaşam alanlarından biri olan Kızılcahamam’da 14 bin 690 dekarlık bir koruma alanı oluşturdu.Yeryüzünde sayıları hızla azalan Kara Akbabaların (Aegypius Monachus) Türkiye’ de bilinen en önemli yaşam alanlarından biri olan Kara Akbabaları Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, Ankara’ya 82 kilometre, Kızılcahamam ilçesine ise 6 kilometre mesafede bulunuyor. Kara Akbabaların Türkiye’ deki bilinen en büyük kolonilerinden biri, bu sahada ürüyor ve barınıyor.

Türkiye’nin de taraf olduğu Bern Sözleşmesi kapsamında korunması gereken türlerden olan Kara Akbaba, IUCN (Dünya Koruma Birliği) tehlike kategorilerine göre ’NT’ (Yakın Tehdit) kategorisinde bulunuyor. Türünkorunmasına yönelik olarak bakanlık tarafından Kara Akbaba Eylem Planı 2005’te hayata geçirildi.

Yine söz konusu eylem planı ile Kara Akbabaların habitatlarının korunması maksadıyla Kızılcahamam’da bulunan alan Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 27 Şubat 2014’te, Kara Akbaba Yaban Hayatı Geliştirme Sahası olarak ilan edildi. Eylem planı kapsamında hazırlanan diğer projelerin çalışmaları da Doğa Koruma Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?