banner39

Ankara'da sır görüşme

Paris infazlarının tetikçisi Ömer Güney'in olaydan 19 gün önce Ankara'da geçirdiği 5 günde görüştüğü kişiler arasında, 2 PKK'lı da var

Güncel 30.01.2013, 08:16 30.01.2013, 09:17
Ankara'da sır görüşme

Paris infazlarının 1 numaralı zanlısı Ömer Güney'in Türkiye temasları Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından masaya yatırıldı. Güvenlik birimleri, Güney hakkında iki gün önce hazırladıkları geniş dosyayı hem elden hem de Interpol'ün kırmızı bülteni üzerinden Fransız yetkililere ulaştırdı. Güvenlik birimleri Güney'in Türkiye gezilerini de mercek altına aldı. Ankara Emniyetinin Güney'in Türkiye'de görüştüğü bazı isimleri tespit ettiği öğrenildi.

Güvenlik birimleri, Ömer Güney'in cinayetten 19 gün önce Ankara'ya gelişi ve bu şehirde kaldığı 5 günün izini sürdü. Güney'in Ankara'ya 8 kez giriş çıkış yaptığı ve her seferinde üç ve beş gün süreyle kaldığı tespit edildi. Polis, Güney'in Türkiye'ye girişlerinde görüştüğü şahıslardan bazılarının kimliklerini belirledi. Polis Güney'in üzerine kayıtlı telefon numaraları ve internet adreslerindeki yazışmalarının tamamını inceledi.

BÜTÜN YAZIŞMALARI İNCELEMEDE

Güney'i yakın takibe alan polis, incelemeler sonucunda Türkiye'de yazıştığı isimlerden bazıları belirlendi. Bilgiler Fransız yetkililere gönderilen özel Güney dosyasında da yer aldı. İddialara göre, bu kişilerden ikisinin PKK ile bağlantısı olduğu belirlenirken, Güney'in görüşme trafiğine mercek altına alan Polis, Güney'in Ankara ziyaretlerinde aile yakınlarına bilgi vermediği de tespit edildi. Güney'in Türkiye'ye gelirken İstanbul havalimanında bir GSM operatöründen hat aldığı her gelişinde de bu GSM operatörüne ait numara ile görüştüğünü tespit etti. Polis, Güney'in telefon trafiğindeki kişilerinde profilini çıkarmış durumda.

İfadeleri alınacak

Ömer Güney'in 8 kez giriş çıkış yaptığı tespit edilen Ankara'da görüştüğü kişilerin ifadesine başvurulacağı ve bu ifadelerin alınması işleminin Malatya TMK 10.Maddesiyle Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığınca takip edileceği bildirildi. Öte yandan Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadının Diyarbakır, Kahramanmaraş ve Mersin'de defnedildiği için olayla ilgili soruşturmayı yürütmede Malatya'nın yetkili olduğu belirlendi. Öldürülen üç kadın PKK'lının ailesinin defin işlemlerinin ardından Strazburg'a döndüğü ancak olayın Türkiye ayağını takip etmesi için yakın zaman da avukat tutacakları öğrenildi.

Kaynak: Yeni Şafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?