banner15

Ankara'da yoğun iç ve dış siyaset gündemi:IŞİD

Ankara'da bugün başlayan hareketlilik akşam saatlerine kadar sürdü. HDP ile hükümet arasındaki görüşmeler eylemlerin dozunu düşürürken, NATO genel sekreterinin ziyareti de hareketliliğin bir başka noktasını oluşturdu

Ankara'da yoğun iç ve dış siyaset gündemi:IŞİD

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'in Kobani'yi almak için başlattığı saldırıları protesto gerekçesiyle  başlayan olaylar dördüncü gününe girdi. Gösterilerin çığırından çıkmasından sonra Ankara'da hareketlilik başladı. Bugün sabahın ilk saatlerinde HDP ile hükümet görüştü. Daha sonra ise NATO Genel Sekreteri Ankara'ya geldi, Dışişleri Bakanı ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir açıklama yayınlayarak iyi niyetlerinin suistimal edildiğini savundu. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, itidal çağrısında bulundu. HDP ile Hüda Par arasında arabuluculuk yapan bazı sivil toplum kuruluşlarının temsicileri de Ankara'da hükümet üyeleriyle de bir araya geldi. Diğer taraftan HDP'den bir heyetin bu akşam İçişleri Bakanı Efkan Ala ile bir araya gelmesi bekleniyor.

GÜNÜN İLK SAATLERİNDE ANKARA'DA GÖRÜŞME

Olayların çığırından çıkması üzerine siyasetçilerden ve sivil toplum kuruluşlarından yapılan itidal çağrıları üzerine bugün hükümet ile sokağa çıkma çağrısı yaptığı için büyük tepki toplayan HDP'den bir heyet bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile görüşen heyet, çıkışta "diyalogda kalma"nın önemine atıfta bulunarak Diyarbakır'da yapılan basın toplantısında gerekli açıklamanın yapılacağını kaydetti.

DİYARBAKIR'DA BASIN TOPLANTISI

Diyarbakır'da düzenlenen ve HDP, DBP ile DTK'nın katıldığı basın toplantısında konuşan Selahattin Demirtaş, kendilerinin hiçbir şekilde şiddet eylemlerini tasvip etmediğini bu yönde bir çağrılarının olmadığını savundu. Demirtaş, Öcalan'la da yaptıkları görüşmede herkesin itidalli olması yönünde çağrı yapılması kararı alındığını söyledi.

KÖŞK'TEN AÇIKLAMA

HDP'nin açıklamasından birkaç saat sonra Çankaya Köşkü'nden bir açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada taraflara itidal çağrısında bulunulurken, Türkiye'nin Kobani konusunda üzerine düşeni eksiksiz bir şekilde yerine getirdiği, iyi niyetinin suistimal edildiği belirtildi.

NATO GENEL SEKRETERİ ANKARA'DAYDI

Bu arada NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Ankara'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Stoltenberg, basın toplantısında Suriye'de tampon bölge konusunun gündemlerinde olmadığını belirterek Türkiye'ye her zaman yardıma hazır olduklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise Türkiye'nin Suriye'de tek başına hareket etmeyeceğini, mülteciler konusunda da artık BM gibi hareket edemeyeceğini söyledi.

HDP HEYETİ BAKAN ALA İLE DE GÖRÜŞECEK

Bu arada HDP heyeti bugün İçişleri Bakanı Efkan Ala ile de görüşecek. Heyet sabah saatlerinde Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile görüşmüş ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da basın toplantısı düzenlemişti.

DAVUTOĞLU'DAN AÇIKLAMA

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kobani için yapılan eylemlerle ilgili olarak, kamu düzenini bozanlara karşı tutumun belli olduğunu söyledi. Herkesi çözüm sürecine sahip çıkmaya çağıran Davutoğlu, “Çözüm sürecini bu vandalizme kurban vermeyiz” dedi.

KILIÇDAROĞLU'DAN YENİ TEZKERE ÇAĞRISI

Hükümete yeni tezkere teklifinde bulunan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, ''Gelin askerimizin kara harekatını Kobani'nin kurtarılması ve IŞİD'in buradan püskürtülmesi hedefiyle kısıtlayalım'' dedi.

ANKARA BİR MİSAFİR DAHA BEKLİYOR

Bu arada Obama'nın IŞİD'e karşı küresel koalisyon için görevlendirdiği Özel Temsilcisi General John Allen da Ankara'ya beklenen misafirler arasında. Şu an Mısır’da bulunan Allen, Mısır Dışişleri Bakanı ile görüşmesinden sonra, Arap Birliği Merkezi’ne gitti. Burada, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ile temaslarda bulundu. Allen'in daha sonra Ankara'ya gelmesi bekleniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 17:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35