Ankara'daki Gezi davasında ilk duruşma

Ankara'daki Gezi Parkı olaylarına karıştığı savunulan 35 kişi hakkında açılan davanın görülmesine başlandı

Ankara'daki Gezi davasında ilk duruşma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara'da, 3 Haziran 2013'teki Gezi Parkı odaklı gösterilere katılarak, "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet ettikleri" savunulan 35 kişinin yargılanmasına başlandı.

Ankara 22. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya ,sanıklardan 21'i ile avukatları katıldı. Duruşmada, bazı sanıkların savunmalarının alınması için bulundukları yerlere yazılan talimatlara cevap gelmediği tutanağa geçirildi. Sanık avukatlarından Doğan Erkan söz alarak, iddianamede sanıkların suçlandığı 2911 sayılı yasanın, "Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri" başlıklı 23'üncü ve "kolluk kuvvetlerine direnilmesine" ilişkin 32/2'nci maddelerinin, Anayasa'nın "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme Hakkı" başlıklı 34'üncü ve kanunların, usulüne uygun yürürlüğe konulan uluslararası sözleşmelerle çelişmesi halinde milletler arası sözleşmelerin esas alınacağına ilişkin 90'ıncı maddelerine aykırı olduğunu savundu.

Erkan, bu maddelerin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurulmasını ve Anayasa Mahkemesinin kararı sonuçlanıncaya kadar sanıkların savunmasının alınmamasını istedi. Bazı sanık avukatları da Erkan'ın görüşüne katıldığını bildirirken, derhal beraat kararı verilmesi talebinde bulundular. Bu celse savunma yapmak istediğini belirten sanık Özgün Yazgan, gözaltına alınmadan önce Güvenpark yakınında dönercide yemek yediğini ileri sürerek, "İçeri gaz kapsülü gelince dışarı çıktım. O sırada polisler beni yakaladılar. Hiçbir olaya karışmadım. Beraatimi istiyorum" dedi.

Cumhuriyet Savcısı Tansel Ünal, sanık avukatlarının Anayasa'ya aykırılık iddiasının incelenip, karar verilmesini, yargılamaya da bundan sonra devam edilmesini istedi. Hakim Hakan Oruç, Anayasa'ya aykırılık iddialarının değerlendirilmesi için dosyanın incelemeye alınmasına ve bazı sanıkların ifadelerinin alınması için bulundukları yerlere yazılan talimat cevaplarının beklenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2014, 13:26
banner53
YORUM EKLE

banner39