Ankara'dan Moskova'ya gerilimi düşürme mesajı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Türkiye'nin Rusya ile gerilimi artırmaktan yana olmadığını söyledi

Güncel 09.12.2015, 14:35 09.12.2015, 14:35
Ankara'dan Moskova'ya gerilimi düşürme mesajı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Biz gerilimi yükseltmek istemiyoruz. Diplomatik dilin devreye sokulması büyük önem arz ediyor. Türkiye hava sahası ihlal edilmiş bir ülke olarak net bir duruşa sahip." dedi.

Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlediği basın toplantısında, açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen Rus savaş uçağının, yaşanan Suriye krizinin son maliyetlerinden biri olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Kalın, Rusya ve Suriye konularında şunları söyledi: Suriye'nin geleceğinde Esed'in yeri yok. Küresel gündem haline gelen mülteci meselesi Suriye'deki sorunun çözüme kavuşturulmadan bitmesi mümkün değil. Suriyeli muhalifler birlik, beraberlik içinde hareket etmeli. Suriye krizi sona erdirilmeden terör ve mülteci sorunu çözülemez.

"GERİLİMİ ARTIRMAK İSTEMİYORUZ"

Rusya ile ilişkilerimize yönelik Cumhurbaşkınımızın açıklamaları oldu. Biz gerilimi yükseltmek istemiyoruz. Diplomatik dilin devreye sokulması büyük önem arz ediyor. Türkiye hava sahası ihlal edilmiş bir ülke olarak net bir duruşa sahip.

Rusya'nın DAEŞ hedeflerini vurmasıyla bir sorunu yoktur. Tam aksine Türkiye'de DAEŞ'e karşı mücadele vermektedir. Rusya tarafından DAEŞ hedefe alınarak siviller vurulmaktadır. Bayırbucak Türkmenleri vurulmaktadır. Biz Rusya ile gerilimin artmasını istemiyoruz. Türkiye ilkeleri ve prensipleri konusunda net bir duruşa sahiptir. Rusya'nın Suriye'de yaptığı hava operasyonlarının sadece yüzde 9-10'u kadarı DAEŞ'i vurmuştur.

PETROL İDDİALARI

Türkiye elinden gelen güvenlik tedbirlerini almaktadır. DAEŞ'e katılan yabancı savaşçıların çoğu Avrupa'dan gelmektedir. DAEŞ'le bağlantılı bin 200 kişi gözaltına alındı. 50 bine yakın güvenlik görevlimiz bütün sınırlarımızı korumak için tedbirleri alıyor. DAEŞ bir propaganda savaşı aracı haline getirilmiş durumda, kimin DAEŞ'ten petrol aldığını açıkça görüyoruz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?