banner15

Ankara'ya Mart karı sürprizi!

Mart ayında yağan kar yağışı, Başkenti beyaza bürüdü. Yağan kar, kartpostallık görüntüler ortaya çıkardı

Ankara'ya Mart karı sürprizi!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ülke genelinde etkili olan yağışlı hava Ankara'da kendini kar yağışı olarak gösterdi. Başkent, akşam saatlerinde başlayan ve kısa sürede etkisini arttıran kar yağışıyla beyaza büründü. çiçekaçan ağaçların üzerine yağan kar, kartpostallık görüntüler ortaya çıkardı. Başkentliler, ortaya çıkan manzarayla adeta iki mevsimi bir arada yaşadı.

EGE DE BEYAZA BÜRÜNDÜ

Manisa'nın Spil Dağı'nın yüksek kesimleri, bu ay ikinci kez yağan kar yağışıyla beyaza büründü.

Şubat ayında bahar havasının hakim olduğu Manisa'da, 7 Mart'ta yağan kar yağışı bir kez daha yüzünü gösterdi. Spil Dağı, dün sabaha kadar süren kar yağışıyla beyaza büründü. Zirve ve Atalan yaylası, beyaz örtüyle kaplandı.

DON UYARISI

Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, Spil'e ve Bozdağ'a kar yağışı olduğunu hatırlatarak, "Geçtiğimiz hafta don nedeniyle kent genelinde bağlarda ve meyve ağaçlarında büyük zarar oluştu. Hasar tespit çalışmaları sürüyor. İki gün yine korku var. Çiftçinin önlemini alması ve gerekirse tarlalarında saman yakması lazım" dedi.

EDREMİT'E DE YAĞDI

Balıkesir'in Edremit İlçesi'nin yüksek kesimleri, bu sabah başlayan kar yağışıyla birlikte beyaza büründü.

Meteoroloji, Edremit Körfezi'nde kuvvetli lodosun ardından şiddetli yağmur uyarısı yaptı. Ancak Edremitliler güne, karla uyandı. Kentin yüksek kesimlerinde kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı. Özellikle Kazdağlarının Hanlar Mevkii'nde etkili olan kar yağışıyla beraber dağlar beyaza büründü. Sağanak yağışlara karşı bir haftadır tedbir alan bölge halkı, beyaz örtüyü görünce bölgeye akın etti. Doğa grupları Mart karını son fırsat olarak değerlendirirken, yoldan geçen yurttaşlar da kartopu oynadı. Kimi vatandaşların ise karın üzerine pekmez dökerek, kar helvası ya da karsambaç olarak adlandırılan tatlıyı yaparak afiyetle mideye indirdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2016, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48