banner15

Arabulucular HDP ile Hüda Par için devrede

HDP'nin çağrısıyla başlayan ve onlarca kişinin ölümüne neden olan olayların daha fazla büyümemesi için Hüda Par ile HDP arasında arabuluculuk çalışmaları başladı

Arabulucular HDP ile Hüda Par için devrede

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'i protesto eylemleri sırasında 24 kişinin ölümüne neden olan olayların büyümemesi için Diyarbakır’da sivil toplum kuruluşları devreye girdi. Değişik kesimlerden STK temsilcileri, taraflarla görüşmeye başladı.

Olaylar başladıktan sonra Diyarbakır’da değişik kesimlerden sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri bir araya geldi. Yapılan görüşmelerde arabuluculuk kararı alındı.

Bunun ardından arabulucular HDP, Hüda-Par ve hükümet temsilcileriyle görüşmeye başladı.

El Cezire Türk'ün haberine göre görüşmeye katılan isimlerden biri Mazlum-Der Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahim Ay, her iki partinin yöneticilerinin de çatışma istemediğini belirterek şunları söyledi: Özellikle siyasi yöneticiler bu konuda olgun davranıyorlar. Kürtlerin kendi içinde çatışmasının olumlu sonuç doğurmayacağını hatta gündem olan Kobani’nin bu nedenle gündemden düştüğünü, Kürtlerin Kobani konusunda tek ses olduğu dönemde bu çatışmaların başlamasını çok manidar bulduklarını ifade ettiler. Polisin tutumu endişe ve ibret verici. Hem biz, hem siyasi partiler tarafından görülüyor. Ölen ve yaralananların tamamının sivil olduğu göz önüne alındığında, polisin hiç yer almadığı, belki de izlediği düşüncesi hakim olmuş. Bu noktada işin içerisinde başka oyunların ve provakasyonların olup olmadığı bir muamma. Daha fazla provokasyona ve Kürtlerin kendi içerisinde çatışmaya yol açmaması açısında ne yapılabilir diye herkesle görüşmeye çalışıyoruz. Bugün muhtemelen Hüda-Par ile tekrar görüşeceğiz. Hem taziyelerimizi ileteceğiz, hem de tabanlarına sükunet çağrısı yapmalarını isteyeceğiz.

Arabuluculardan biri de Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Burç Baysal. Baysal, çözümün siyasetçilerde olduğunu belirterek şöyle konuştu: Siyasetçinin siyasi uslübunu doğru kullanmadığı zaman neler çıkacağını herkes görmüş oldu. Bunun sonuçlarıyla karşı karşıyayız. HDP tarafından yapılan ‘sokağa çıkın’ çağrısı, onların da bunu koordine edemedikleri, doğru kurgulayamadıkları zaman neler ortaya çıktığını gördük. Normalleşme çabalarını ortaya koymaları için gerekiyorsa beraber açıklama yapalım telkininde bulunduk. Normale dönme açısından ilk adım olarak temizlik yapılması telkininde bulunduk. Hüda-Par’ı da sükunete çağırdık. Onlar da kendi mekanlarını boşalttıklarını, hiçbir insanlarını mekanlarında bırakmayacakları sözünü verdiler.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 15:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35