banner39

Arama yapılan yer 'asıl Kozmik Oda' değilmiş

Ankara'da Arınç'a suikast iddialarından sonra arama yapılan yerin "asıl Kozmik Oda" olmadığı açıklandı. Dönemin TSK İstihbarat Daire Başkanı Pekin, asıl odanın Gölbaşı'nda olduğunu söyledi

Güncel 13.03.2015, 12:03 13.03.2015, 12:09
Arama yapılan yer 'asıl Kozmik Oda' değilmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kozmik oda operasyonu yapıldığı dönemin Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, "Seferberlik Tetkik Kurulu’na girmek istediler, fakat girdikleri yer Ankara Bölge Başkanlığı. Asıl belgeler Gölbaşı’ndaki Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı’ndadır" dedi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla başlatılan ‘Kozmik Oda’ soruşturmasında Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın verdiği takipsizlik kararı tartışılırken, dönemin Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, ‘kozmik oda’ ve operasyona ilişkin önemli bilgiler verdi.

Habertürk TV’de Balçiçek İlter’e konuk olan Pekin özetle şunları söyledi: Hiç kimse bir şey sormadan hazır yakalamışken bu bahaneyle Seferberlik Tetkik Kurulu’na girmek istediler, fakat girdikleri yer Ankara Bölge Başkanlığı. Daha önce de Atabeyler ve Sauna operasyonlarıyla özel kuvvetlere yine girilmek istendi. Ama beceremediler. Arama yapılan yer Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı değil, Seferberlik Dairesi Ankara Bölge Başkanlığı. Onun başında da bir albay bulunur.

Buradaki evraklar sadece Ankara ile ilgili evraklardır. Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı’nın karargahı Gölbaşı’ndadır. Bütün bölge başkanlıkları Seferberlik Tetkik Kurulu’na bağlıdır. Türkiye’deki bütün o çalışmalar, o listelerin tamamı, asıl belgeler Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı’ndadır. İki subayımız Ankara Bölge Başkanlığı’nda çalıştığı için giremediler Seferberlik Tetkik Kurulu’na. Oraya girselerdi Özel Kuvvetler’in ana karargahına da girebilirlerdi.

GENELKURMAY'DAN SAVCIYA SUÇ DUYURUSU

Bu arada TSK, savcı Mustafa Bilgili hakkında suç duyurusunda bulunacak. Savcı Bilgili, Kozmik Oda soruşturmasının savcısıydı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?