banner39

banner35

Aranan subay NATO toplantısına 'kumpasla' katılmış

NATO toplantısına katılan Tümamiral Uğurlu'nun vertigo raporu alarak Türkiye'ye dönmediği belirtiliyor

Güncel 12.08.2016, 14:07 12.08.2016, 14:26
Aranan subay NATO toplantısına 'kumpasla' katılmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Darbe girişiminden sonra ABD’ye iltica başvurusu yapan ve NATO toplantısına katıldığı ortaya çıkan Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu’nun, kumpas davalarını aratmayacak bir oyun daha çevirdiği ortaya çıktı.

Hürriyet'in edindiği bilgiye göre Uğurlu, 'vertigo' bahanesine başvurdu. Hastaneden rapor alan Uğurlu, bunu hem NATO’ya hem de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na gönderdi.

Genelkurmay Başkanlığı, 30 Haziran günü Uğurlu'ya bir yazı göndererek, 9 Temmuz'da İzmir'deki casusluk kumpası davasında hazır olmasını istedi.

Uğurlu kendisine gelen bu yazı üzerine Norfolk'ta bir hastaneden yabancı bir doktorun imzasını taşıyan rapor aldı. 7 Temmuz tarihli bu raporda vertigo rahatsızlığı olan Uğurlu'nun ucu açık şekilde uçakla seyahat etmesinin riskli olduğunun belirtildiği öne sürüldü.

Uğurlu bu yazıyı Türkiye'de bağlı olduğu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile NATO'ya eşzamanlı göndererek, 9 Temmuz'daki davaya katılamayacağını bildirdi. Uğurlu'nun gönderdiği bu raporla ilgili gereken işlemler yapılacakken 15 Temmuz darbe girişimi oldu.

Darbe girişimi sonrası karargah ve komutanlıklar içindeki yeni düzenlemeler yapılırken, Genelkurmay Başkanlığı, Uğurlu'nun NATO Müttefik Dönüşüm Komutanlığı'nda Komuta Kontrol Konuş ve İdame Edilebilirlik Daire Başkanı olarak görev yapamayacağına ve kamuyu temsil edemeyeceğine dair yazıyı 26 Temmuz'da NATO'ya gönderdi.

Genelkurmay'ın yazısı, NATO'nun eline zamanında geçmediği için Uğurlu Norfolk'taki NATO üssünde 26-27 Temmuz'da yapılan bir araştırma ve müttefik komuta dönüştürme kampına katıldı.

Genelkurmay 'görevden el çektirme' yazısının 30 Temmuz'da Norfolk'taki üsse ulaştığı öğrenilirken, NATO'nun da Uğurlu'nun üsteki görevini sonlandırdığı bildirildi. Bu gelişmeler üzerine Uğurlu, ABD'ye iltica başvurusu yaptı.

Vertigo, Llabirentit, iç kulak iltihabı, meniere hastalığı gibi vücudun denge sisteminde yaşanan sorun nedeniyle başdönmesi rahatsızlığı demek...

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?