banner39

Arap basınında Erdoğan'ın zaferi

Başbakan Erdoğan'ın seçim zaferi, Arap medyasında da geniş şekilde yer buldu

Güncel 11.08.2014, 15:53 11.08.2014, 15:53
Arap basınında Erdoğan'ın zaferi

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni - Kahire

Arap ülkelerinde yayımlanan yazılı ve görsel basın Türkiye’de dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini yakından takip etti. Seçimler öncesinde El Cezire ve Arabia kanalları farklı uzman ve gazetecilerle röportajlar yaparak görüş aldı.

El Arabia televizyonu Ekmeleddin İhsanoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdi. İhsanoğlu seçimleri kazanacağını ifade etmişti. Özellikle de el Cezire, seçimler öncesinde Erdoğan’ın bazı mitinglerini ekrana taşıdı.

Türkiye ve Erdoğan aleyhindeki yayınları ile tanınan Mısır CBC kanalı dün gece şaşırttı. Kanal Erdoğan’ın başarısını ekranlara taşıyarak balkon konuşmasından bir bölümü canlı olarak yayınladı. Türkiye’nin tartışıldığı programda AK Parti’nin kısa bir sürede ülkeyi nasıl geliştirdiği anlatıldı. IMF’ye olan borçların ödendiği gibi şimdi Türkiye’nin IMF’ye borç verecek duruma geldiği belirtildi.

Arap Alemi'nin bugünkü gazetelerinde Erdoğan’ın Türkiye’nin yeni cumhurbaşkanı olduğu yazıldı. Arap basını seçim sonuçlarını; Erdoğan seçimleri kazandı, Erdoğan Türkiye’deki yönetimini güçlendiriyor, Türkiye doğru yolda, Halk ilk kez cumhurbaşkanı seçti, Erdoğan seçimleri kazandıktan sonra mazlumlar kazandı dedi, ilk turda Erdoğan’ın büyük başarısı şeklinde haber başlıklarıyla okuyucularına duyurdu.

Arap Aleminin en güçlü gazetelerinden birisi olarak kabul edilen Suudi Arabistan destekli Şark el Avsat, Erdoğan’ın seçim zaferini; “Erdoğan’dan rakiplerine birinci turda bitirici darbe” başlığı ile okuyucularına duyurdu. Haberin ilk cümlesi; “Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasını engellemeye çalışan muhalefeti seçim sandıkları hayal kırıklığına uğrattı” şeklinde.

İlk turda Erdoğan’ın büyük başarısı şeklinde attığı başlıkla seçim sonuçlarını okurlarına duyuran Mısır gazetesi Mısriyyun halkın katılımıyla yapılan ilk cumhurbaşkanı seçimlerinde Erdoğan’ın ilk turda seçimi kazanarak büyük bir başarıya imza attığını yazdı.

El Cezire.net’in başlığı ise; “Türkiye Arapları Erdoğan’ın kazanmasından memnun” şeklindeydi. Haberde özellikle de İstanbul’da ikamet eden Arapların, Erdoğan’ın bundan sonraki dönemde bölge ülkeleri ile daha yakından ilgileneceğini ifade ettiği belirtildi.

Erdoğan’ın balkon konuşmasındaki “mazlumlar kazandı” sözünü haberin başlığına taşıyan Fas Hapress Gazetesi kamuoyu yoklamalarının doğru çıktığını, Erdoğan’ın seçimleri yüzde 52 oy oranı ile kazanarak halkın seçimiyle iş başına gelen ilk cumhurbaşkanı olduğunu yazdı.

Yemen Ekonomi Gazetesi ise Türkiye Adalet Bakanı’nın Erdoğan’ın seçimleri kazandığı şeklindeki sözlerini başlık yaptı.

banner53
Yorumlar (0)
16
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?