banner15

Ardahan'da elektrik direği leyleklere 'tahsis edildi'

Leyleklerin yuva yaptığı elektrik direğindeki enerji hattı başka bir direğe aktarıldı

Ardahan'da elektrik direği leyleklere 'tahsis edildi'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ardahan'ın Karagöl Mahallesi'nde leylek yuvası bulunan elektrik direğindeki enerji hattı, kuşların telef olmaması için başka bir direğe aktarıldı.

ARAS Elektrik Dağıtım A.Ş. Ardahan İl Koordinatörlüğünce enerji hatlarının doğal yaşamı olumsuz etkilememesi amacıyla önlemler alınıyor.

Bu kapsamda Karagöl Mahallesi Koca Mustafa Paşa Caddesi'nde leylek yuvası bulunan elektrik direği yerine enerji hattı bağlanacak yeni bir direk dikildi. Sistem yeni direğe aktarılarak bu kuşların elektrik akımına kapılması önlendi.

ARAS Elektrik Dağıtım A.Ş. Ardahan İl Koordinatörü Meryem Akpınar yaptığı açıklamada, leyleklerin özellikle de yavrularının zaman zaman elektrik tellerine takılarak telef olduğunu söyledi.

Doğal yaşama katkı sunmak için leyleklerin yuva yaptığı direkleri bu kuşlara "tahsis ettiklerini" belirten Akpınar, "İlde bunun gibi birçok direğimiz var. Eğer üzerinde yuva var ve o yuvada yavru bulunuyorsa biz o direği kullanmıyoruz. Mevcut enerji hattını başka bir direk yapıp ona kaydırıyoruz. Yeter ki doğal yaşam sürsün." dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 16:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48