Arınç: Sınırda fiziki güvenlik sistemi kurulacak

Bakanlar Kurulu'ndan yapılan ilk açıklamalarda Bülent Arınç, IŞİD'in ülkemize girişine engel olmak için yoğun oldukları bölgelerde sınır kontrollerinde özellikle teknolojik olarak fiziki önlemler alınacağını açıkladı

Arınç: Sınırda fiziki güvenlik sistemi kurulacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Başbakanlık Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen kabine toplantısı devam ediyor. Kara Kuvvetleri Komutanı Akar'ın da katıldığı toplantıda ana gündem maddesi ise sınır güvenliği oldu

Başbakan Yardımcısı Arınç: "Suriye sınırında yaşanan olaylara ilişkin entegre bir sınır sistemini veya sınır fiziki güvenlik sistemini bugünkü sunum içerisinde detaylı olarak, özellikle Suriye sınırımızdan sorumlu tutulan Bakanlar Kurulu Kararımızla Milli Savunma Bakanlığımız ve bazı konularda yetkilendirilmiş olan İçişleri Bakanlığımızın müşterek bir sunumu olarak dinlemiş olduk. Burada asıl önemli olan IŞİD tehdidine karşı teröristlerin geçiş noktalarını engellemek ve bunun için fiziki engellerin alınmasıdır. Sınırda fiziki güvenlik sistemi kurulacaktır. 910 km lik sınırın tehlikeli görülen yerlerinde teknolojik sistemlerden yararlanılarak ışıklandırma, alarm sistemleri, hendek gibi birçok  fiziki önlem alınacaktır. ASELSAN'ın da içinde bulunduğu teknik sistemler kullanılacaktır" açıklamalarında bulundu.

Arınç; " Giriş-çıkışların yapılabileceği sınır noktalarını tespit ettik. Ayrıntılı incelemeler yapılmıştır. Teknik konularda. Bu duvarlar örmek demek değildir. Teröristlere ve kaçakçılara engel olacak bir sistemi düşünmüşler. ASELSAN'ın da bulunduğu mükemmel bir proje hazırlanmış. Devam etmesi uygun görüldü. Sayın Başbakanımızın talimatları oldu." dedi.

IŞİD'LE MÜCADELE YETERSİZ SUÇLAMALARI ALGI OPERASYONUDUR

IŞİD'e karşı Türkiye Hükümeti yeterli mücadeleyi yapmıyor algısı üzerinden propaganda amaçlı, fevkalade etkili bir kampanya yürütülmektedir. Bu alçakça bir yalandır. Hiçbir noktası doğru değildir. IŞİD, Türkiye'nin lanetlediği bir terör örgütüdür. Ülkemiz terörün her türüyle olduğu gibi bu terör örgütüyle de mücadele etmeye kararlıdır"


ÇÖZÜM SÜRECİNE ZARARI HDP VERİYOR

Kamu güvenliğinde sorun olursa süreç yürümez. Eş Başkan denilen kişi 'sırtımızı YPG'ye yaslıyoruz' diyor. Yeni dönemde süreci rasyonel biçimde ele alınmalı.

SURUÇ SALDIRISI

"Masumane bir amaçla geldiklerini biliyoruz. Polisin ikinci arama yapmak istediğinde belediye görevlileri izin vermedi. Bu kişi kültür merkezine nasıl sızmıştır?

Bu şiddet içermeyen bir gösteridir. Silah ve şiddet yoksa herkes her istediğini söyleyebilir. Otobüsten indiklerinden sonra polis arama yapmıştır. Birkaç kişi karakola davet edilmiştir. Amara Kültür Merkezi’nde polis tekrar arama yapalım dediğinde belediye görevlileri kesinlikle izin vermemiştir. 'Polisi istemiyoruz' demişlerdir. Taraf Gazetesi duysun diye söylüyorum. Maalesef orada tekrar tespit yapılamamıştır. Sonrasında bir kişi hem kendi hayatına hem de 32 canımızın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Aralarına katıldığını görmemişlerdir. İlk aramada bulunmayan bu kişi Amara Kültür merkezine nasıl girmiş, nasıl sızmış ve nasıl patlatmıştır? Suruç Belediyesine ait güvenlik kameralarının olduğu söyleniyor ama aldığımız bilgi: 10 aydır kullanılamıyor. Arama yapılmasına belediye izin vermiyor. “Kültür merkezindeki 2 güvenlik kamerasının çalışmadığı tespit edildi. Ekim 2014’ten beri yaklaşık 10 aydır çalışmadığı tespit edildi.”
Kültür merkezinin kameraları 10 aydır çalışmıyordu. Ölenler arasında HDP'den belediyeden yetkili yok.
Türkiye'de büyük bir algı operasyonu yapılıypr. HDP yöneticileri neden bu grubun içinde yoktu?

Bütün bu soruların cevabını tek tek bulacağız."

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2015, 10:03
banner53
YORUM EKLE

banner39