banner39

Arınç'tan dövizli askerlik açıklaması

Başbakan Yardımcısı Arınç, dövizli askerlik fiyatlarının pahalaı olduğuna dair şikayetler olduğunu belirterek bu konuda düzenleme yapacaklarını söyledi

Güncel 14.04.2013, 17:29 14.04.2013, 17:29
Arınç'tan dövizli askerlik açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan yardımcısı Bülent Arınç, yılbaşından itibaren dövizli askerlik fiyatları ile ilgili bir düzenleme yapacaklarını söyledi.

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği 'Avrupa'da Medya Buluşması' etkinliğinin üçüncü ayağında Paris'te bulunan Arınç dövizle askerlik konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Arınç vatandaşlardan gelen şikayetleri ve itirazları değerlendirdiklerini ifade ederek, "Ya yılbaşından itibaren ya da bir ara çözüm bulmak suretiyle bu işi çözeceğiz" dedi.

Harçların yüksek olmadığını düşündüklerini fakat durumun böyle olmadığını fark ettiklerini belirten Arınç, "Yaptığımız düzenlemeyle gençlerimiz Türkiye'ye geliyorlardı. 21 gün askerlikle 'mış' gibi yapıyorlardı. Bu 'mış' gibilerle bizde onlara sen askerlik yaptın diyorduk. Ve bir bedel alıyorduk. O bedel 10 bin Euro'ya yükseldi. Ve bu 10 bin Euro'da gençlerimiz için gerçek bir yük haline geldi. Sırf bu yüzden Alman vatandaşlığına geçmek isteyen bu parayı kabul etmeyen bir kitle vardı. Çok samimi söylediler bunu. Bu para mara meselesi değil. Maddi ihtiyaç ve imkanları ortaya koyan bir durum. Ben de dövizli askerlik ve buna bağlı bazı konularda notumu aldım. Ve ilk Bakanlar Kurulu'nda bütün arkadaşlarıma bu konuyu açtım. Hepsi de haklı buldular ama nasıl düzelteceğiz bu işi? Yani 1 ocaktan itibaren yürürlüğe girmiş bir kanun var. Nasıl yaparız, geriye dönüp nasıl hallederiz? Ama şu önemli bu gelen talepleri haklı buldu arkadaşlarım. Biz zannediyorduk ki bu miktar ödenebilir. Biz düşünüyorduk ki bu harç yüksek değil. Ama öyle değilmiş. Vatandaşlarımız böyle olmadığını bize söylediler. Geçmişte de size söylemişler ama kulak asmamışsınız. Bunu bir şekilde düzeltelim denildi. Ya yılbaşından itibaren ya da bir ara çözüm bulmak suretiyle bu işi çözeceğiz" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?