banner39

Arınç:Türbeler Vakıflar'a devredilmeli

Başbakan Yardımcısı Arınç, "Türbeler Vakıflar Genel Müdürlüğümüze devredilirse tamamı için yeni bir hamleye girişebiliriz" dedi

Güncel 23.05.2014, 16:32 23.05.2014, 16:56
Arınç:Türbeler Vakıflar'a devredilmeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 12 yılda 4 bine yakın vakıf eserinin restorasyonunu bitirdiklerini belirterek, "Bu takriben 3 milyar liraya mal oldu. Helali hoş olsun" dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Üsküdar'daki restorasyonu tamamlanan Aziz Mahmud Hüdayi Camii'nin yeniden hizmete açılması törenine katıldı. Burada konuşan Arınç, Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerinin, İslam aleminde çok önemli yere sahip olduğunu ifade ederek, caminin restorasyonunun Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığını, bunun da iftihar vesilesi olduğunu söyledi.

Arınç, cuma namazının ardından Soma'da hayatını kaybedenler anısına mevlit okunacağını belirterek, "Herhalde o kardeşlerimiz için en anlamlı anma böyle olabilirdi. Allah hatimleri, duaları kabul etsin, onlara rahmet etsin. Ailelerine ve bütün milletimize başsağlığı ve sabırlar diliyorum" ifadelerini kullandı.

İstanbul'un vakıf eserleri konusunda çok bereketli ve zengin olduğunu ifade eden Arınç, "Ama dökülüyordu, tükenmişti. Allah'a hamdolsun hamiyetli bir el geldi, onları son yıllarda ayağa kaldırdı. Ecdadımızın bedduasını değil, hamdolsun duasını almaya başladık. Üzerimizden beddualar kalkarsa daha çok rahatlayacağız. Daha çok bereketli işler bulacağız. Daha çok birbirimizi kucaklayacağız" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün tüm hedeflerine ulaşacağına inandığını dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Yolda Vakıflar Genel Müdürümüzle (Adnan Ertem) bir konuyu tartıştık. Bugün türbeler, kanun gereğince Kültür ve Turizm Bakanlığımızın uhdesine verilmiş ama bu türbelerimizin bugün Kültür Bakanlığı tarafından tamamının restore edildiğine, tadilatlarının, onarımlarının yapıldığına maalesef şahit olamıyoruz. Sadece meşhur birkaç tanesi üzerine yoğunlaşıyorlar. Geride kalanlara çok fazla hizmet edilemiyor. Belki de bütçelerinin yetersizliğinden, belki de bir başka sebepten. Dolayısıyla türbeler, esasen cami yanındadır. Vakfiyenin de içindedir. Vakıflar Genel Müdürlüğümüze devredilecek olursa biz nasıl ki bu vakıf eserleri için gecemizi gündüzümüze katıyoruz, türbelerin tamamı için de yeni bir hamleye girişebiliriz diye aklımıza geldi. Sayın Başbakanımıza arz edeceğiz. Bize görev düşerse Allahın izniyle bunu da alnımızın akıyla başaracağız."


banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?