banner15

Aşiretlerden 'İngiliz'le işbirliği' iddiasına sert tepki

Ankara'da​ bir araya gelen aşiret temsilcileri, 'İngilizlerin Kürt Aşiretlere para verdi' iddialarına tepki gösterdi

Aşiretlerden 'İngiliz'le işbirliği' iddiasına sert tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

'İngilizler aşiretlere para verdi' iddiaları üzerine eski Meclis'in bahçesinde bir araya gelen aşiret liderleri, bu yapılan haberlerin asılsız olduğunu ve bu tür haberleri kınadıklarını belirten açıklama yaptı.

49 aşiret liderinin bir araya geldiği eski Meclis bahçesinde, polis tarafından güvenlik önlemleri alındı. Alana basın mensupları ve aşiret liderleri dışında kimse alınmadı.

Aşiret liderleri adına Savcı Sayan'ın gerçekleştirdiği açıklamada, 'Kürt aşiret liderlerinin yanında olduğu belirtilerek, 15 Temmuz darbe girişiminde, Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Doğu ve Güneydoğudaki bütün il ve ilçelerde de milyonların sokağa döküldüğünü, halkın ülkesine, bayrağına, siyasi iradesine ve geleceğine sahip çıktığını ifade etti.

Sözlerine darbe girişimi gecesi yaşanan birlik ve beraberlik ruhunun, ülkenin, milletin dış ve iç düşmanlarını rahatsız ettiğini ve malum terör odaklarının yeni bir kara propaganda hedefine konulduğunu söyledi. Sayan, “Bu çerçevede emekli bir albay İngilizlerin Kürt aşiret liderlerine para verdiğini, borçlarını ödediğini, ve bu aşiret liderlerinin Türkiye'ye karşı yeni bir ayaklanma için örgütlendiğini beyan etmiştir. Bu akıl dışı, edepsiz, ahlaksız, mesnetsiz iddialar Kürt toplumunun sosyolojik gerçeği olan aşiretleri de zan altında bırakmıştır. Bizler Kürt Aşiret ve ailelerinin üyeleri olarak, geçmişte de benzerlerine çok rastladığımız maksatlı ve iğrenç zihniyetin; Kürt toplumunu tahkir ve tezyif edici mesnetsiz iddialarını katiyetle reddediyor ve bunu dillendireli şiddetle kınıyoruz" dedi.

"TÜRK-KÜRT KARDEŞLİĞİ 15 TEMMUZ'DAN SONRA DA DEVAM EDECEK"

Zilan aşiretini temsilen basın açıklamasına katılan Bayram Zilan, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bir çok iddianın söz konusu olduğunu belirterek "Özellikle bölgede bir kalkışma yapılacağına dair doğudan ve güneydoğudan Kürtlerinde işin içine gireceğine dair bir görüş var ortada. Türk-Kürt birlikteliğini 15 Temmuz'dan sonra da taçlandırmak için burada olmak herhalde Türkiye için önemli bir yapı taşı. Ben bu kardeşliğin 15 Temmuz'dan sonra da devam edeceğini düşünüyorum ve PKK'ya karşı da bu birliğin bütünlüğün süreceğini düşünüyorum ki aşiretler bugün sadece FETÖ'ya, sadece darbeye kalkışanlara değil PKK'ya karşı da bir duruş sergiliyor" dedi.

Zilan, PKK'ya karşı gösterilen duruşun daha da güçlü ve kuvvetli olması adına, bundan sonra hep beraber katkı sağlayacaklarını ifade etti.

İşte o açıklamanın tam metni:

“Yıl 1516, bugün 2016. Üzülerek 500 yıl sonra bazı iftiracıların yüzünden tekrar kardeşiliğimizi, birliğimizi ve beraberliğimizi koruduğumuza dair bir açıklama yapmak zorunda kaldık.

Ülkemizin yeniden bir kurtuluş mücadelesini verdiği bu tarihi günlerde bugün burada bulunan biz Kürt aşiret ve aile mensupları olarak geçmişte dedelerimizin Hacı Bayram Camii’nde kurbanlar kesildikten sonra ve yine bir cuma günü açmış oldukları bu kurucu meclis binasının önünde aynı ruhla toplanmış bulunmaktayız.

Bizler milletimizin ve devletimizin yanındayız. 15 Temmuz Türkiye’yi işgal girişiminde Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu’daki bütün il ve ilçelerde de milyonlar sokağa dökülmüş, ülkesine bayrağına siyasi iradesine ve geleceğine sahip çıkmıştır.

Emekli bir albay, İngilizlerin Kürt aşiretlerine para verdiğini, borçlarını ödediğini ve bu aşiretleri Türkiye’ye karşı yeni bir ayaklanma için örgütlediğini beyan etmiştir. Bu akıldışı, edepiz, ahlaksız, mesnetsiz iddialar, Kürt toplumunun sosyolojik gerçekliği olan aşiretleri zan altında bırakmıştır.

Bizler Kürt aşiret ve ailelerinin mensupları olarak geçmişte de benzerlerine çok sık rastaldığımız maksatlı ve iğrenç bir zihniyetin Kürt toplumunu tahkir ve tezif edici mesnetsiz iddialarını kattiyetle reddediyor ve bunu dillendirenleri şiddetle kınıyoruz.

Bu amaçla, aşağıdaki maddeleri halkımıza saygıyla arzediyoruz:

1-Aşiret ve kabileler bütün dünya halklarında olduğu gibi Kürt toplumunun da bir gerçeği olup, modern çağa göre dönüşmekte ve Kürt toplumunun temelini teşkil ederek toplumsal varlığını devam ettirmektedir.

2-Kürtler, Türk kardeşleriyle birlikte yaklaşık yüz sene evvel Erzurum’da başlayan yeniden kurtuluş mücadelesinde 1920 Nisanı’nda Büyük Millet Meclisi’ni teşkil eden ve 1921 Anayasasına yansıyan ruhla bu ülkenin ötekileri değil, asli kurucu unsurlarıdır.

3-Kürtler 1924 sonrasında devlete egemen olan darbeci ve tektipçi rejim tarafından ötekileştirilmiş, inkara ve asimilasyona tabi tutulmuş, bu durum modern Kürt sorununun da kaynağını teşkil etmiştir. Kürt aşiret ve aileleri de bu sürecin en büyük mağdurları olmuştur. Geçmişte kurtuluş savaşının öncüleri olan Kürt aşiret reislerini sürgüne gönderen üst aklın amacı neyse bugün de üst akıl tarafından yaratılmak istenen algı operasyonlarının amacı aynıdır.

4-Hasan Atilla Uğur isimli tekaüd, emekli bir albay tarafından ortaya atılan iddialar, bölgede denge unsuru olan Kürt aşiretlerinin itibarını zayıflatmaya, bunun üzeirnden Kürt toplunun teziv ve tahkir etmeye, devletin asli kurcu unsuları olmadığı algısını bilinçaltına yerleştirme algısı olup, 15 Temmuz Türk-Kürt kardeşlik ruhuna kasteden hain ve tehlikeli bir söylemdir.

5-Kürtler nasıl ki 1920’lerde Türk kardeşleriyle ortak bir vatan ve gelecek etrafında kenetlenmişse bugün de aynı hissiyatla memleketini koruma ve kollama mücadelesi veren Sayın Cumhurbaşkanının etrafında Türk kardeşleriyle birleşerek bu ülkenin asli unsuru olduğunu bir kez daha göstermiştir ve gelecekte de gösterecektir. Kürtler şeref, haysiyet, hamiyet sahibi onurlu bir millettir. 1920’lerde dinine, namusuna vicdanına ve vatanına kasteden işgalci, bölücü şer odaklarına karşı nasıl mücadele etmişlerse bugün ve yarın da aynı şekilde mücadeleyi sürdürecektir.

6-Sonuç olarak bizler bugün burada bu edep dışı ithamı şiddetle reddediyoruz. Bu ülkenin ötekileri değil asli unsuru olduğumuzu hatırlatıyor teröre ve terör örgütlerine sonuna kadar karşı olduğumuzu Kürt ve Türklerin kardeşçesine yaşadığı bölgedki sorunların çözüldüğü demokratik hak ve taleplerin yerine getirildiği demokratik bir Türkiye için her zaman gayret göstereceğimizi kamuoyu önünde beyan ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2016, 14:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35