banner15

Aşırı sıcak havada akıl sağlığına dikkat

Uzmanlar, havadaki sıcaklık ve aşırı nemin arttığı zamanlarda akıl sağlığımızın da ciddi tehdit altında olduğuna dikkat çekti

Aşırı sıcak havada akıl sağlığına dikkat

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Hastanesi Nöroloji ve Psikiyatri Bölümü Uzmanı Dr. Akın Gürdil, aşırı sıcakların şuur bulanıklığına yol açabildiğini belirterek bunun da davranışlarda bozulmalara neden olduğunu söyledi.

Halk arasında 'cinnet' olarak bilinen bu durumla ilgili olarak Dr. Gürdil, "Aşırı sıcaklar ve güneşte uzun süre kalmak, beyinde ödem, bitkinlik, bunalma, şuur bulanıklığı gibi sorunlara yol açabilir. Şuur bulanıklığı ileri düzeyde olunca ‘deliryum'dan söz edilir. Deliryum, ani başlayan ve bilinç düzeyinde değişiklikler dâhil olmak üzere davranış bozukluklarıyla kendini gösteren bir durumdur. Buna, konfüzyonel durum, cinnet, delirmek, çıldırmak, aklını kaçırmak, insanity gibi isimler verilir" dedi.

Sıcakların yanı sıra negatif faktörlerin de davranışları bozduğuna işaret eden Gürdil, "Sıcağa ilaveten evdeki, iş yerindeki huzursuzluk ve sıkıntılar, trafik karmaşası, hava kirliliği, gürültü kirliliği, çevredeki sosyopatik kişilerin varlığı cinnet sınırındaki kişinin durumunu daha da ağırlaştırır ve onu, akla hayale gelmeyen davranışlara itebilir" ifadelerini kullandı.

NE YAPILMALI

Dr. Gürdil şu tavsiyelerde bulundu:
"Öncelikle aşırı sıcaklardan korunun. Saat 11.00-15.00 arası güneşte kalmayın. Bol sulu gıdalar alın. Sıkıntılı konulardan, olaylardan, kişilerden ve tartışmalardan uzak durun. Hayat pahalılığı, trafik, işsizlik, gürültü gibi etkenlere rağmen düzenli yaşamaya çalışın. Günlük uykunuzu (8 saat) alın. Dengeli beslenin, ağır yemeyin. Uygun saatlerde spor yapın. Çevrenizle iyi geçinen güler yüzlü kişi olmaya özen gösterin."

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2016, 12:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35