banner15

Askeri alanlar için üç bakanlık, komisyon kurdu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, askeri alanların şehir dışına taşınması çalışmalarının 81 ildeki durumu incelemek üzere Milli Savunma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığından oluşan bir komisyon kurulduğunu bildirdi.

Askeri alanlar için üç bakanlık, komisyon kurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yaptığı açıklamada, askeri alanların şehir dışına taşınmasına yönelik çalışmalar ve FETÖ'ye ait olduğu tespit edilen taşınmazların durumu ile ilgili bilgileri paylaştı. 

Darbe girişimini "bir felaket" olarak niteleyen Özhaseki, "Bunun bir iyiliğe, hayra dönüşmesi de mümkün. Bir taraftan FETÖ terör örgütünün elamanlarının temizlenmesi, bir taraftan mal varlıklarına el konulması, bir taraftan da asker-sivil ilişkisinin yeniden doğru bir standarda oturması açısından da sanki bir fırsat ve hayır gibi gözüküyor." değerlendirmesini yaptı.

'ÜÇ BAKANLIK KOMİSYON KURDUK'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın birkaç yerle ilgili "Buralar biran önce yeşil alan olmalı, halka açılmalı, kapatılmalı." yönündeki fikrinin doğru olduğunu ve bu çalışmaların bir an önce yapılacağını vurgulayan Özhaseki, bunun yanı sıra 81 ilde askeri alanların durumunu tespit etmek üzere 3 bakanlıktan oluşan bir komisyon kurulduğunu açıkladı.

Özhaseki, şunları kaydetti:

"Bir an önce onlar yapılacak ama bunun dışında 81 vilayette, üç bakanlık bir komisyon kurduk. Milli Savunma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Ne kadar askeri alan var, askeri alanlar şehir içerisinde kalmalı mı, doğrusu nedir? Taşınacaksa nereye taşınmalı, taşıdığımız zaman içerisinde hangi binaları yapmalıyız? Bütün bunların çalışmaları başladı.

Bizi ilgilendiren tarafı şehir içinde kalan askeri birliklerin nereler olduğu, bunların nasıl kullanılacağı, belediyelerin ve vatandaşın bu askeri kışlaların dönüşmesinde ne istedikleri, fonksiyon olarak ne yüklenmesini istiyorlar. Biz bu konuda çalışmalarımızı yapıyoruz.

Temel prensipleri söyleyecek olursak, bir buraların şehir içerisinde kalan yerleri yeşil alan, rekreasyon alanı ve halkın beklediği sosyal tesisler olarak kullanılacağı kesin. Bu ana temel prensip ama ufak tefek de olsa, istisna da olsa belki kentsel dönüşüm uygulanan yerlerde, biraz şehir dışlarında kalan rezerv alan olarak kullanacağımız alanlar da çıkabilir. Bunları da raporluyoruz zaten zaman içerisinde Bakanlar Kurulu'nda Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza arz ederiz, doğru olan kararları veririz burada." 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2016, 12:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35