banner39

Askeri casusluk davasında iddianame okunuyor

Askeri bilgi ve belge temin etme davasında iddianame okunuyor

Güncel 19.04.2013, 14:30 19.04.2013, 14:30
Askeri casusluk davasında iddianame okunuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen, 49'u muvazzaf ve 79'u tutuklu 357 sanıklı askeri belge ve bilgi temin etme davasına, iddianamenin kaldığı yerden okunmasıyla devam edildi. Oldukça sakin bir ortamda başlayan duruşmayı takip etmek için CHP milletvekillerinden gelen olmadı.

"Pandora" veri tabanından elde edilen "Gizli" gizlilik dereceli "SABKOR.doc" isimli "T.C. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harp Karargahı ve Muhabere Elektronik Tesisler Komutanlığı" başlıklı barış, olağanüstü durum ve savaş zamanlarında her türlü baskın, sabotaj ve bunlara bağlı olarak tahrip, bombalama, sızma, silahlı taciz, yangın vb. konulara ilişkin hazırlanmış 105 sayfalık belgenin bulunduğu, suç örgütü tarafından belgenin açıklamalar kısmına, "Önemli bilgi içeriyor. İsrail dahil devletler için olabilir. PKK'ya aktarmak maksadıyla kullanılabilir." şeklinde notlar salondakilere okundu.

Suç örgütünün gerektiğinde PKK terör örgütü ile birlikte hareket edecek şeklinde örgütlendiği, devletin güvenliğine ilişkin nitelikteki ele geçirdiği belgeyi PKK terör örgütüne aktarabileceğini gösterdiği belirtildi. Ayrıca Pandora veri tabanından Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait T-37 uçaklarının önemli kısımları, nasıl ve hangi yollar kullanılarak düşürülebileceği ve bu planlarını uygulayabilecekleri personel isimlerinin yer aldığı belgeler de TRT spikerleri tarafından duruşma salonunda okundu.

İddianamede, Türk savaş gemileri ile ilgili örgüte ait bir belgenin kullanım yeri ile ilgili, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ni uluslararası ortamda zor durumda bırakmak" için delil olarak kullanılabileceği şeklinde tutulan notlar da okundu. Ayrıca söz konusu belge ile "komşuları ile sıfır sorun" hedefleyen AK Parti hükümetinin uluslararası ortamda zor durumda bırakılması ve baskı altına alınması maksadıyla kullanılmasının amaçlandığı belirtildi. Suç delilleri arasında yer alan belgenin kullanım yeriyle ilgili olarak, "Bu belge Türk savaş gemilerinin dostane bir tavır sergilemediğinin, imkân elde edildiği takdirde gemilerine sabotaj türü eylemler yapmak üzere bilgi topladığının kanıtı olarak uluslararası ortamda delil olarak kullanılabileceği belirtilerek satılabilir." ifadeleri de iddianameden salondakilere aktarıldı.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?