banner15

'Askeri casusluk' zanlıları Adliye'ye sevk edildi

İzmir'de "Askeri Casusluk Davası"nda usulsüzlük iddiasıyla gözaltına alınan 36 kişi adliyeye sevk edildi

'Askeri casusluk' zanlıları Adliye'ye sevk edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İzmir merkezli 18 ilde "Paralel Devlet Yapılanması" iddialarına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 36 şüpheli adliyeye sevk edildi.

İl Emniyet Müdürlüğünün Yeşilyurt Hizmet Binasındaki Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde 3 gündür gözaltında bulunan 36 kişinin sorguları tamamlandı. Zanlılar, minibüslerle İzmir Adliyesi'ne götürüldü.

Şüphelilerin "Terör örgütü kurmak, üyesi olmak ve örgüt adına faaliyet yürütmek" iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığına sevk edildikleri öğrenildi. 

Adliyeye sevk edilenler arasında eski İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, Eskişehir Vali Yardımcısı Mesut Kesen, merkez valisi Mehmet Oduncu, mülkiye müfettişleri ve kamuoyunda "askeri casusluk" olarak bilinen operasyon sürecinde İzmir Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nde görev yapan emniyet personeli de bulunuyor.

OPERASYON

İzmir merkezli 18 ilde "Paralel Devlet Yapılanması" iddialarına yönelik operasyon kapsamında aralarında merkez valileri, mülkiye müfettişi, emniyet müdürü ve polislerin de bulunduğu 57 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştı. Şüphelilerden 49 kişi gözaltına alınırken, 13'ü ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılmıştı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada şüphelilerin, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması"nın (FETÖ/PDY) yönlendirmesi ve talimatları doğrultusunda, "İzmir Askeri Casusluk Davası" olarak bilinen davaya ilişkin soruşturma sürecinde, taraflı ve kasıtlı olarak usulsüzlükler yaptıkları, bu davanın şüphelilerini kamuoyunda itibarsızlaştırılarak devlet bürokrasisinden ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden tasfiyesini amaçladıkları yönündeki iddialar üzerine gözaltı alındıkları bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 11:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emrullah
Emrullah - 4 yıl Önce

İddia edilen eylemlerin emirlerini veren savcı,adalet bakanı, iç işleri bakanı SERBEST emirleri uygulayan POLİS emniyet müdürleri suçlu ! İlk başta serbest bırakılanlar da siyasi godamanları araya koydu hemen serbest bırakıldı ! Gariban mazlumlar kurunun yanında ki YAŞ olsun ! "iyi niyetli" yorum olmadığı için bunu yayınlamayın, ama 8 yaşında ki kıza tecavüz edildiğinde iyi niyetten indirim yapılsın.. MUZ CUMHURİYETİ'nin HİTLER DÖNEMİ ! GURURLANIN !!

banner39

banner36

banner37

banner35