banner39

'Askeri casusluk'ta 4 kişi tahliye edildi

Askeri casusluk davasında tüm sanıklar için tahliye edildi. Tuğamiral Şafak Yürekli, örgüte yardım etmekten 1 yıl 4 ay hapis cezası aldı.

Güncel 02.08.2012, 12:58 02.08.2012, 18:45
'Askeri casusluk'ta 4 kişi tahliye edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Askeri casusluk davasında sanıklara son sözünü soran mahkeme, kararını öğleden sonra açıkladı. Mahkeme tutuklu bulunan 4 sanığı tahliye etti.

"Askeri Casusluk Davası"nın tutuksuz sanığı Tuğamiral Şafak Yürekli'ye örgüte yardımdan 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verildi.

TÜBİTAK görevlisi Yücel Çitli ise örgüte yardımdan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya aralarında emekli Albay İbrahim Sezer'in de olduğu 4 tutuklu sanık ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı.

Muvazzaf ve emekli askerler ile TÜBİTAK görevlilerinin yaklaşık 15 aydır yargılandığı askeri casusluk davasında sanıklara son sözleri soruldu. Sanıklardan emekli Albay İbrahim Sezer, suçsuz olduğunu belirterek 2 yıla yakın süredir haksız yere tutuklu olduğunu ve suçlamaları reddettiğini söyledi.

Tutuksuz sanık TÜBİTAK görevlisi Yücel Çipli, hakkındaki iddialarla ilgili somut deliller olmadığını iddia ederek, "Hakkımdaki bütün iddiaları çürüttüm. İçim ve vicdanım rahat, suçsuzum." dedi.

Balyoz davası kapsamında tutuklu olan ancak bu davada tutuksuz yargılanan Tuğamiral Şafak Yürekli de, "30 yıl önce şanlı bayrağımızın üzerine elimi koyarak yaptığım yeminimin aksine hiçbir şey yapmadım. Yüce milletim, siz de müsterih olunuz. Benim vicdanım rahat, alnım ak. Şerefli bir Türk subayı olarak beraatimi talep ediyorum." ifadelerini kullandı.

Arama yapılan Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Kısım Amiri Binbaşı Kemalettin Yakar ise, "Ben bu toprağa, bayrağa, millete, Atatürk'e ve üniformama ihanet etmedim. Suçsuzum, beraatimi istiyorum." diye konuştu.

Duruşmada olan diğer sanıklar da haklarında beraat kararı verilmesini talep etti.

Mahkeme son sözlerin ardından, tüm sanıklar için tahliye kararı verdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?