banner39

Askeri Casuslukta beş beraat...

Askeri Casusluk davasının bir numaralı sanığı emekli Albay Sezer ve diğer sanıklar hakkında beraat kararı çıktı

Güncel 28.04.2015, 13:37 28.04.2015, 15:00
Askeri Casuslukta beş beraat...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Askeri Casusluk Davası'nın 1 numaralı sanığı emekli Albay İbrahim Sezer'in evinde bulunduğu öne sürülen pornografi görüntülerinin yer aldığı DVD ve o DVD'deki görüntüleri oluşturdukları gerekçesiyle yargılan 5 sanık beraat etti.

Anadolu 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına tutuksuz sanıklar emekli Albay İbrahim Sezer, Astsubay Yiğit Ali Adlığ ve avukatları katıldı. Davanın ara celsesinde suça konu DVD'ye ilişkin bilirkişi raporu gelmiş, bilirkişi raporunda DVD'ye ekleme, serpme yapıldığına dair şüphelerin bulunduğu kaydedilmişti.

Bilirkişi raporuna karşı beyanda bulunan Sezer'in avukatı Mahir Işıkay İstanbul Askeri Casusluk Davası'na Anayasa Mahkemesi'nin 'Hak ihlali' kararı verdiğini hatırlatarak, "Bilirkişi raporunda ayrıntılı olarak belirtildiği gibi dijital veride yer alan 9 görüntünün aynı programdan yapıldığı tespit edilmiştir. Değişik sanıkların oluşturduğu iddia edilen bu 9 görüntünün aynı programdan yapılması mümkün değildir. Bu da görüntülerin emniyetçe oluşturulduğunu göstermektedir" dedi.

Mahkeme hakimi, sanıklar emekli Albay İbrahim Sezer, Binbaşılar Zeki Mesten ve Fırat Güner, Astsubaylar Yiğit Ali Adlığ ve Adnan Yılmaz'ın üzerlerine atılı suçlardan beraatlerine karar verdi. Mahkeme, usulüne uygun olarak soruşturma aşamasında arama yapmayan ve delil toplamayan ilgililer hakkında gereğinin yapılması için beraat kararının bir örneğini Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?