banner39

Askerlik yasası ile ilgili şüpheler dile geldi

Kamuoyu ile paylaşılan yeni askerlik sistemi bazı endişeleri de beraberinde getirdi. Yeni düzenlemenin askeri personel sayısında sebep olduğu düşüşlerin hudut birliklerinde milli güvenliği tehdit edecek sıkıntılar yaratabileceği öne sürüldü

Güncel 27.05.2019, 11:03
Askerlik yasası ile ilgili şüpheler dile geldi

Yeni askerlik yasasına göre 130 bin askerin terhisi gündeme gelecek. Asker sayısısındaki ani düşüşün özellikle hudut birliklerinde milli güvenlik sorunlarına neden olacağı belirtiliyor. Askeri uzmanlar yasanın gözden geçirilmesi gerektiğini ifade ediyor. 350 bin civarındaki er sayısı, kısa sürede 220 binin altına inecek. Özellikle 911 kilometrelik Suriye sınırında yüzlerce üs bölgesi olduğu, bu alanların yeterli personel olmadan kontrol edilemeyeceği vurgulanıyor. Ayrıca KKTC-Güney Kıbrıs sınırındaki Barış Gücü Komutanlığı’nda doğacak zafiyetin güvenlik açığı doğuracağına dikkat çekiliyor.

Yeni Şafak gazetesinde Şahin Şen imzalı haberde, şu noktalara dikkat çekildi:

Uzun süredir gündemde olan yeni askerlik sistemi TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda önceki gün kabul edildi. Tasarının Genel Kurul’da yasalaşmasının ardından 6 aylık görev süresini dolduran 130 bine yakın askerin terhisi gündeme gelecek. Resmi rakamlara göre 350 bin civarındaki olan er sayısı, kısa sürede 220 binin altına inecek.

Er sayısında yaşanacak ani düşüş endişeleri de beraberinde getirdi. Er ve erbaşların aktif olarak görevlendirildiği hudut birliklerinde ciddi güvelik zafiyeti yaşanabileceği dile getiriliyor. Özellikle 911 kilometre uzunluğundaki Suriye sınırında yüzlerce üs bölgesi olduğu, bu alanların yeterli personel olmadan kontrol edilemeyeceği vurgulanıyor.

PKK’nın yuvalandığı Fırat’ın doğusundan terör sızmaları yaşanabileceği, sınıra kurulan elektronik kontrol sistemlerinin korunaksız kalacağı belirtiliyor. Kars ve Edirne hudut bölgelerinin de ciddi sıkıntılar yaşayacağı kaydediliyor. Personel eksikliğinin milli güvenlik sorununa sebep olacağı yerlerden birisi de Kıbrıs. KKTC-Güney Kıbrıs sınırındaki Barış Gücü Komutanlığı’nda doğacak zafiyetin fark edilmesi halinde güvenlik açığı doğa bileceğine dikkat çekiliyor.

Mühimmat sevkiyatı, cephaneliklerin emniyeti ve kışlalardaki geri hizmetlerin de erler tarafından yürütüldüğü, asker sayısındaki azalmanın maddi ve hukuki külfeti beraberinde getireceği kaydediliyor. Ayrıca terfi ve emeklilikler nedeniyle boşalacak kadrolar da endişeyi derinleştiriyor. Askeri uzmanlar, yasanın bu endişeler dikkate alınarak yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Yorumlar (1)
Misafir 4 yıl önce
Hiiiiihhhhhh uuuuuuu

Bundan sonra Ülkemizi BEEDEEEELLLİİİİİİLLLLLLLEEEERRRRRRRRRRR kurtatacak.

Rahmetli Ecevit, Mesut Yılmaz, baston değneği Bahçeli dönemi gibi. Halkın sözlerine kulakların tıkandığı yıllar bu yılla. Bu yasasın GÖTÜRÜSÜ getirisinden fazla. Önlisaslılara yedek astsubaylığın getirilmesi iyi de. Bedelliliğin kalıcı hale getirilmesi ( Kendi kendisin besleyen sistem/ PARALI LEJYONERLİK) en büyük adaletsizlik. Yazık bir sistemin içine de edildi.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?