banner39

ASKON'dan ekonomik araştırmalar için 'Maruf Vakfı'

ASKON, ekonomik araştırmalar için Maruf Vakfı adında bir vakır kurarken vakıf bünyesinde İslam Ekonomisi Enstitüsü de açıldı

Güncel 16.10.2016, 12:55 16.10.2016, 13:06
ASKON'dan ekonomik araştırmalar için 'Maruf Vakfı'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Anadolu Aslanları İş adamları Derneği (ASKON) tarafından kurulan Maruf Vakfı’nın Genel Merkezi, İstanbul’da Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un katıldığı törenle açıldı.

Maruf Vakfı Genel Başkanı Adnan Danışman “Amacımız, yeryüzünde süren büyük ekonomik dengesizliği dile getirmek” derken, İslam Ekonomisi Enstitüsü Başkanı Sıtkı Abdullahoğlu da vakıf bünyesinde kurulan enstitünün İslam öğretileri çerçevesinde ekonominin yeniden anlaşılması için stratejik çalışmalar yapacağını söyledi.

Merkezi Zeytinburnu’nda bulunan Maruf Vakfı, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) öncülüğünde kuruldu. Vakıf akademik anlamda ekonomik araştırmalar yapmak ve evrensel anlamda ekonomik düzensizliklere karşı hakkaniyetli öneriler üretmeyi hedefliyor. Adnan Danışman’ın başkanlığını yaptığı vakıf bünyesinde bir de ‘İslam Ekonomisi Enstitüsü’ bulunuyor. Enstitünün başkanlığını ise Sıtkı Abdullahoğlu yapıyor.

KURTULMUŞ: İSLAM EKONOMİSİ ALANI HALA ÇOK BAKİR

Kurtulmuş, Maruf Vakfı Genel Merkezinin açılışında, İslam ekonomisi alanında yakın dönemde İslam coğrafyasının değişik yerlerinde önemli çalışmalar yapıldığını söyledi.

Bu çalışmaların ciddi olmasına rağmen yeterince sistematik olmadığını belirten Kurtulmuş, buna rağmen bu alanın hala çok bakir olduğunu dile getirdi.

Kurtulmuş, dünya ekonomisi ve siyasetinin son dönemde ciddi sıkıntı, kriz ve kaoslarla karşı karşıya olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"Bu kriz ve kaoslar çok büyük ihtimalle önümüzdeki dönemlerde de devam edecektir. Ekonomide 2008’de başlayan kriz büyük ama sadece kendisinden sonra gelecek krizlerin habercisi olan, yapısal bir krizdir. Bunları yıllar evvelden söylüyoruz. Kapitalizmin önemli bir krizidir. Sanayi kapitalizminin dünyada tüm zorlukları ve eşitsizliklerine rağmen dünyada sağladığı bir şey, orta sınıfları oluşturmak ve bu sınıfın üzerinden dünyada refah ve tüketimin toplumunu sağlayacak bir zenginleşmeyi temin etmek olmuştur. Bütün yanlışlıklarına, arkasındaki emperyalizm ve sömürüye rağmen bu anlamda sanayi kapitalizmi ciddi şekilde kalkınmayı ve refahın bir şekilde toplumla paylaşılmasını kısmen de olsa sağlamıştır."

Kurtulmuş, 1970’lerdeki petrol krizleriyle birlikte yeni bir dönem başladığını ve ondan sonra bir taraftan küreselleşmeyle, bir taraftan 90'lı yıllarda hızlanarak devam eden finans kapitalizmine dönüş süreciyle birlikte dünya ekonomisinin çivisinin çıktığını vurguladı.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?