banner15

Aspendos'ta yeni bir tarihi yazıt bulundu

Aspendos'ta "235 ila 270 yıllarıyla tarihlenen bir yazıt bulunduğu açıklandı

Aspendos'ta yeni bir tarihi yazıt bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Aspendos Antik Kenti Kazı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Veli Köse, "235 ila 270 yıllarıyla tarihlenen önemli bir yazıt bulduk." dedi.

Köse, Trakya Üniversitesi'nde katıldığı 38. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu'nda antik kente ilişkin yaptığı sunumda, kazıları iki alanda devam ettirdiklerini söyledi.

Kentteki iki katlı dükkanların olduğu alan ve bazilikada kazılar yapıldığını anlatan Köse, "Güneybatı köşesinde bir açma gerçekleştirmiştik. Burada çeşitli bulgularla karşılaştık. Bunun haricinde 235 ila 270 yıllarıyla tarihlenen önemli bir yazıt bulduk. Yazıtta heykel diktirilmesinden bahsediliyor. Bazilikada olduğu için bu yazıtın büyük ihtimalle ikinci bir kullanımı olmalı. Bazilikaya başlamamızın sebepleri mimarisi ve içini araştırmaktı. Kazılarda tabana yakın bir yerde ise Aspendos'un insan boyutunda hatta biraz daha büyük heykeli çıktı. Bu heykele şimdilik Apollon diyoruz ama başını bulduktan sonra daha kesin konuşacağız." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 17:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
altay çokaktaş
altay çokaktaş - 10 ay Önce

Erimtan müzesinin seri Arkeoloji konferanslarının 4 cüsü olarak izleyeceğim Veli Köse nin başarılarının devamını diliyorum
8 ocakta dinlemedeyiz

banner39

banner50

banner47

banner48