banner15

Astsubaylardan 't' harfine savaş

Bir grup emekli astsubay meslek adlarındaki "t" harfinin kaldırılması için TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvurdu

Astsubaylardan 't' harfine savaş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Emekli Astsubaylar, meslek adlarındaki "t" harfinin kaldırılması için mücadeleye başladı. Mücadeleye gerekçe olarak da "t" harifinin 1983 darbesinden sonra eklenmesi olarak gösterildi

Başvuru dilekçesinde, "astsubay" olarak yazılan meslek adlarının 1983 yılı öncesi Türk Dil Kurumu (TDK) yazımında olduğu gibi "assubay" veya Atatürk'ün istediği gibi "asubay" şeklinde yazılması talep edildi.

Dilekçede, 12 Eylül 1980 askeri darbesinden önce "astsubay"ın yazılışının İç Hizmet Kanunu ve TDK İmla Kılavuzu'nda "assubay" şeklinde olduğu, ancak 1983 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı ve Cumhurbaşkanı Orgeneral Kenan Evren'in yazılı emriyle, "astsubay" olarak değiştirildiği belirtildi.

Aynı emirde aksine hareket edenler hakkında yasal işlem yapılacağının da yer aldığı ifade edilerek, TDK'nin de buna uyarak daha önceki imla kılavuzlarında yer alan "assubay" kelimesini Türkçe ses uyumuna aykırı biçimde "astsubay" şeklinde yazmaya başladığı kaydedildi. Dilekçede, "Cunta yönetiminin Silahlı Kuvvetlere ve TDK'ye baskıyla kabul ettirdiği 'astsubay' kelimesinin ses uyumuna uygun olarak tekrar eskisi gibi 'assubay' şeklinde yazılması gerekmektedir" denildi.

Dilekçede, ayrıca darbeden önce TDK imla kılavuzunda astteğmenin "asteğmen", üstteğmenin "üsteğmen", astsolistin "assolist", astbaşkanın da "asbaşkan" olarak yer aldığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2013, 09:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48