banner15

Atamalar Resmi Gazete'de

Milli Savunma Bakanlığına ilişkin atama kararları ile Başbakanlık ve Başbakan Yardımcılığına ait atama kararları Resmi Gazete'de yer aldı

Atamalar Resmi Gazete'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanlığına ait atama kararları ile Başbakanlık ve Başbakan Yardımcılığına ilişkin atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, bakanlığa bağlı Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcılığına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Muhsin Dere, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğüne Murat Akkaya, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığına ise Milli Savunma Bakanlığı Müşaviri Ahmet Taşkın atandı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı 1. Hukuk Müşaviri Şerife Gençoğlu, başka bir göreve atanmak üzere görevinden alındı. Gençoğlu'nun yerine hukuk müşavirliği görevine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 1. Hukuk Müşaviri Belda Şenel Parlak atandı.

Görevinden alınan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mühendis Albay Murat Kayraklık'ın yerine de kurul üyeliğine Mühendis Albay Mustafa Üstün getirildi.

BAŞBAKANLIK MÜŞAVİRLİĞİNE KUDRET BÜLBÜL GETİRİLDİ

Başbakanlık ve Başbakan Yardımcılığına ait atama kararları da Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre; Başbakanlık Müşavirliği görevine, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Kudret Bülbül, Bülbül'den boşalan Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığına ise Mehmet Köse atandı.

BAŞBAKANLIK GENELGESİ DE RESMİ GAZETE'DE

Kamu kurum ve kuruluşlarının Kamu Sanal Ağ'a (KamuNet) dahil edilmesine ilişkin Başbakanlık genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Siber güvenlik çalışmaları kapsamında kurulan Siber Güvenlik Kurulu ve KamuNet hakkında bilgilendirmede bulunulan genelgede, kamu kurum ve kuruluşlarının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Türk Telekom iş birliğiyle yürütülen ulusal siber güvenlik çalışmalarına destek vermesi istendi.

Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla çıkan genelgede, kamu kurum ve kuruluşlarına ilgili bakanlık ve kurum arasında imzalanan protokol çerçevesinde yürütülecek çalışmalara her türlü destek ve yardımın titizlikle sağlanması ve siber güvenlik bakımından önemi bulunan bu projenin en kısa sürede tamamlanabilmesi için kamu kuruluşlarının KamuNet'e dahil olması talimatı verildi.

Kamu kurum ve kuruluşlarınca bilgi teknolojileri üzerinden verilen her türlü hizmet, işlem ve veri ile bunların sunumunda yer alan sistemlerin güvenliğinin sağlanması ve gizliliğinin korunmasının öneminin vurgulandığı genelgede, bilgi ve iletişim teknolojilerine ilişkin kritik altyapının işletiminde yer alan gerçek ve tüzel kişilerce uyulması gerekli usul ve esasları düzenlemek amacıyla "Ulusal Siber Güvenlik Çalışmalarının Yürütülmesi, Yönetilmesi ve Koordinasyonuna İlişkin Karar"ın 20 Ekim 2012'de alındığı hatırlatıldı.

Genelgede söz konusu karar uyarınca siber güvenlikle ilgili alınacak önlemleri belirlemek, hazırlanan plan, program, rapor, usul, esas ve standartları onaylamak ve bunların uygulanmasını ve koordinasyonunu sağlamak amacıyla "Siber Güvenlik Kurulu"nun kurulduğu bilgisi paylaşıldı.

Söz konusu kurulun kamu kurum ve kuruluşlarının daha güvenli bir ağ üzerinden haberleşmeleri amacıyla yürüttüğü çalışmalar sonucu kamu, kurum ve kuruluşları arasındaki iletişimin ve veri iletiminin güvenli bir altyapı sağlanıncaya kadar internete kapalı bir sanal ağ üzerinden yapılmasının kararlaştırıldığı belirtilen genelgede, bu nedenle fiziksel saldırılara karşı daha güvenli olan KamuNet'in kurulduğu duyuruldu.

Genelgede, kurumlar arası iletişimde standardın sağlanmasına, ortak uygulamalar için uygun altyapının oluşturulmasına, planlanan ortak veri merkezi veya merkezlerinin sisteme dahil edilmesine, e-devlet uygulamalarının güvenli kullanılabilmesi ve kamu kurumları arasında şu an gerçekleştirilen bulut uygulamalarının internetten bağımsız daha güvenli sağlanmasına olanak verecek KamuNet hakkında daha ayrıntılı bilgiye www.udhb.gov.tr adresinden erişilebileceği ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 08:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48