banner39

Atatürk 77'inci ölüm yıldönümünde anılıyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 77'inci yıl dönümü vesilesiyle yurt genelinde çeşitli etkinliklerle anılıyor

Güncel 10.11.2015, 09:22 10.11.2015, 09:51
Atatürk 77'inci ölüm yıldönümünde anılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhuriyet'in kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 77'inci ölüm yıldönümünde anılıyor.

Mustafa Kemal, 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe sarayında vefat etmişti. Cenaze namazı zamanın Diyanet İşleri Başkanı Ord. Prof.Şerafettin Yaltkaya tarafından kıldırıldı. Mustafa Kemal Atatürk Etnografya Müzesindeki geçici kabrinden alınarak, 10 Kasım 1953’te resmi açılışı Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından yapılan Anıtkabir’e defnedildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN MESAJ

10 Kasım nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bir mesaj yayınlandı. Erdoğan mesajında şunları söyledi: Tüm dünyanın takdirini kazanmış istisna şahsiyetlerden biri olan Gazi Mustafa Kemal, başkomutan olarak elde ettiği zaferler ve banisi olduğu Cumhuriyetimizle saygın bir lider olarak tarihe ismini yazdırmıştır. Gazi Mustafa Kemal’in ‘en büyük eserim’ dediği ve gelecek nesillere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni, ecdadımızdan aldığımız güç ve ilhamla daha ileriye taşımak, daha güçlü, daha müreffeh bir ülke haline getirmek için mücadele ediyoruz. Türkiye, demokraside ve kalkınma mücadelesinde, özellikle son 13 yılda çok önemli mesafe kat etmiştir. Bununla birlikte, coğrafyamızdaki bin yıllık varlığımızın her anında olduğu gibi bugün de, milletimizin birliğine, ülkemizin bütünlüğüne yönelik saldırılarla karşı karşıyayız. Ülke ve millet olarak, varlığımıza yönelik tehditlerin üstesinden gelmek için yürüttüğümüz mücadelede verdiğimiz kayıpların, özellikle de şehitlerimizin acısını yüreğimizde taşıyoruz. Bu saldırılar karşısında, ‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ ilkesi etrafında sürdürdüğümüz mücadelenin başarıya ulaşacağından asla şüphemiz yoktur. Gazi Mustafa Kemal, bu milletin en zor zamanında liderlik ettiği istiklal ve istikbal mücadelemizi başarıya ulaştırmıştı. Biz de bugün, ülkemizde ve bölgemizde yaşanan olaylar karşısında aynı dirayetle hareket ediyoruz.

TAKSİM'DE TÖREN

Atatürk'ün ölüm yıldönümü nedeniyle İstanbul'da Taksim Meydanı'nda tören düzenlendi. Cumhuriyet Anıtı önünde düzenlenen törene, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu ve İstanbul Garnizon Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve diğer yetkililer katıldı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından anıta çelenk sunulmasının ardından saat 09.05'te sirenlerle saygı duruşunda bulunuldu. Tören, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sona erdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?