banner39

Atıf Hoca memleketinde anıldı

İstiklal Mahkemeleri tarafından idam edilen İskilipli Atıf Hoca memleketi Çorum'da anıldı

Güncel 07.03.2012, 17:39 07.03.2012, 17:39
Atıf Hoca memleketinde anıldı

Çorum Özgür-Der, İlke-Der ve Memur-Sen üyeleri, İskilipli Atıf Hoca'yı andı.

Tek parti döneminde Şapka İnkılabı'na muhalefet ettiği gerekçesiyle İstiklal Mahkemeleri tarafından idam edilen ve vefatından 86 yıl sonra gündeme gelen Atıf Hoca, memleketi Çorum'da bir kez daha sivil toplum kuruluşları tarafından bir basın açıklaması ile anıldı.

PTT önünde toplanan grup adına konuşan Memur-Sen İl Başkanı Mustafa Başbekleyen, Atıf Hoca'ya yapılanların birilerini rahatsız ettiğini belirtti. Kanunlarla insanların düşüncelerinin yasaklanamayacağını belirten Başbekleyen, Atıf Hoca'ya sahip çıkmanın toplumun kendi geleceğine sahip çıkması olduğunu söyledi.

Atıf Hoca'nın hak ve hakikate şahitliğini canıyla ödediğine değinen Başbekleyen, şöyle konuştu: "İskilipli Atıf Hoca'nın bize değil, bizim ve günümüz insanının ona ihtiyacı vardır. Onun üzerinden İslami kimliğimize ve değerlerimize sahip çıkıp, bu topluma idamlara, işkencelere, sürgünlere, yasaklara ve faili belli cinayet ve katliamlarla acılar yaşatmış olan zihniyeti sorgulamalıyız. Tarihle yüzleşme ve hesaplaşmanın önünü açacak arşivler halkımızla paylaşılmalıdır."

Kaynak: Cihan

 

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?