banner39

Avrasya Maratonu 16 Ekim'de koşulacak

Boğaziçi Köprüsü'nden en çok 20-25 bin kişilik gruplar halinde geçişlere izin verilecek, aynı anda 100-120 bin kişi köprü üzerinde olmayacak

Güncel 30.09.2011, 14:42 30.09.2011, 14:42
Avrasya Maratonu 16 Ekim'de koşulacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İstanbul Spor Etkinlikleri ve İşletmeciliği Ticaret A.Ş. (Spor A.Ş.) Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin, bu yıl 16 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek 33. Kıtalararası Avrasya Maratonu'ndaki halk yürüyüşünde, Boğaziçi Köprüsü'nden en çok 20-25 bin kişilik gruplar halinde geçişlere izin vereceklerini, aynı anda 100-120 bin kişinin köprünün üzerinde olmayacağını söyledi.

Alpaslan Baki Ertekin, Miniatürk'te düzenlendiği basın toplantısında, 1979 yılından bu yana yapılan Kıtalararası Avrasya Maratonu'na getirdikleri yenilikler konusunda bilgi verdi.

Maraton öncesinde düzenledikleri spor fuarını bu yıl Feshane'den İstanbul Kongre Merkezi'ne taşıdıklarını belirten Ertekin, 13-15 Ekim'de gerçekleşecek fuarda, uluslararası organizasyon yapacak federasyonların tanıtım standları olacağını, ayrıca ünlü kişileri fuarda ağırlayacaklarını belirtti. Ertekin, "Bu yılki fuarımız, Londra, New York maratonlarında gördüğümüz fuarların standartlarında olacak" dedi.

"GÖĞÜS NUMARASI ALMAYANLAR KOŞAMAYACAK"

Geçen yıl organizasyona katıldığı tespit edilen 230 bin kişiden ancak 110 binin kayıt yaptırdığını dile getiren Ertekin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu yıl kaydı 120 bin kişiyle sınırlandıracağız. Kayıt olmayan hiç kimseyi koşturmayacağız. Yani, Avrasya Maratonu'nda koşmak, dünyanın en güzel manzarasını görmek için, 42 kayıt noktasından birine gidip kayıt olmak gerekecek.

Geçen yıl bu konuda biraz gevşek davranmıştık ama bu yıl işi sıkı tutacağız.

Göğüs numarası olmayan insanlar, köprüye gelseler dahi yürüyemeyecekler. Eğer talep 120 binin üzerine çıkarsa, Karayolları Genel Müdürlüğü ile görüşüp bu rakamı artırabiliriz. Ayrıca bu yıl Halk Yürüyüşü'nün startını, bir seferde vermeyeceğiz. 20-25 bin kişilik gruplar halinde çıkışlar vereceğiz. Aynı anda 100 bin kişi, 120 bin kişi köprü üstünde olmayacak." Ertekin, 8 kilometrelik Halk Koşusu ile Halk Yürüyüşü'nün startının, koşmak isteyenlerin talebi doğrultusunda aynı yerden verilmeyeceğini belirtti.

"KÖPRÜYE HASIR SERMEK, ÇAY DEMLEMEK YOK" 

Bu yıl üst aramalarının çok titiz ve düzenli şekilde yapılacağını dile getiren Alpaslan Baki Ertekin, maratonda sosyal mesaj vermek isteyen gruplara izin verilmeyeceğini dile getirdi.

Ertekin, şunları kaydetti: "Geçen yıl köprü üzerinde gördüğümüz, bu olayı sportif faaliyetin ve yönünün önüne geçen, köprü üzerine hasır sermek, mangal yapıp çay demlemek gibi görüntülere izin vermeyeceğiz. İnsanlar en fazla bir iki dakika köprü üzerinde resim çektirmek için vakit bulacaklar. Bunun dışında hasır sermek, kitap okumak, bir sosyal mesaj vermek için Avrasya Maratonu'nu kullanamayacaklar. Çünkü bu organizasyon İstanbul'un en önemli markalarından birisi. Tüm İstanbulluların sahip çıktığı bir marka ve bu markanın konuşuluyor olması, yer bulabiliyor olması lazım. Başka hiçbir şeyin bu markanın üzerine geçmesine izin vermeyeceğiz."

FENERBAHÇELİ TARAFTARLARIN PROTESTO HAZIRLIĞI

Fenerbahçeli taraftarların organizasyon içinde protesto hazırlığına ilişkin ise Ertekin, sarı-lacivertlilerin kendi vakur duruşlarına yakışır hareket edeceklerine inandığını belirterek, "Bu konuyu yakından takip ediyoruz. Kulüple de görüşüyoruz. Şu anda provokatif bir şeyler görünmüyor. Sadece seslerini duyurabilmek, formalarıyla sessiz sedasız bir yürüyüş yapma arzuları içinde olduklarını biliyorum. Eğer provokatif bir şeyler olacağını duyarsak tabii ki orada tedbir alacak olan biz ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü olacak" diye konuştu.

Fenerbahçelilerin vakur bir duruşla da tepkilerini dile getirebileceklerini kaydeden Spor A.Ş. Genel Müdürü Ertekin, "Tepkinizi ortaya koyacaksınız diye, sizin dışınızdaki 100 binleri tedirgin edecek davranış ortaya koyarsanız, kamuoyundan almayı umduğunuz desteği de alamazsınız.

Fenerbahçeliler'in İstanbul için çok önemli bu organizasyona gerekli özeni göstereceklerine inanıyorum" dedi.

2012'DE MARATON "ALTIN" OLACAK

Ertekin, dünyadaki maraton koşuları arasında "gümüş" kategoride değerlendirilen Kıtalararası Avrasya Maratonu'nun "altın" kategoriye yükseltilmesi için gerekli başvuruları yaptıklarını belirtti.

Bunun için erkekler ve bayanlarda belli dereceleri elde eden 5 farklı ülkeden 5 atletin getirilmesi gerektiğin kaydeden Ertekin, "Bu yıl sözleşmesini yaptığımız, yarışa ayak bastı parası alarak katılacak atletlerle sözleşmeler imzaladık. Ancak bunların kim olduğunu şimdi değil, yarıştan önce açıklayacağız.

Başvurumuzu Uluslararası Atletizm Federasyonu kabul ederse gelecek yıl koşu 'altın' kategoride koşulacak" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Genel Müdürü Osman Avcı ise, maratonda güvenliğin sağlanması konusunda kurumlar arası işbirliği yapılarak önlemlerin alındığını bildirdi.

Spor A.Ş. Tanıtım ve Organizasyon Müdürü Veli Ozan Çakır da güzergah değişiklikleriyle ilgili bilgi verdi.

KITALARARASI MARATON

33. Kıtalararası Avrasya Maratonu, Boğaziçi Köprüsü gişelerinin 300 metre gerisinden başlayacak veBeşiktaş, Eyüp ve Bakırköy güzergahlarını takip ederek Sultanahmet At Meydanı'nda son bulacak.

Maraton ile aynı yerden start alacak 15 kilometrelik koşu ise Beşiktaş ve Unkapanı'nın ardından yine At Meydanı'nda sona erecek.

8 kilometrelik halk koşusu ise maraton startının 300 metre gerisinden başlayacak. Koşu, Fındıklı'da son bulacak.

Halk yürüyüşü ise Altunizade Köprüsü'nün 400 metre gerisinden başlayacak.

Maraton ve koşuların startı saat 09.00'da, halk yürüyüşünün startı ise 09.30'da verilecek.

ÖDÜLLER

42 kilometre 195 metre uzunluğundaki maraton koşusunda erkeklerde ve bayanlarda birincilere 50'şer bin, ikincilere 25'er bin, üçüncülere 15'er bin, dördüncülere 10'ar bin, beşincilere ise 8'er bindolar para ödülü verilecek.

Yarışı 2.03.59 ile 2.09.00 arasında koşan erkek atletler, 2.15.25 ile 2.20.00 arasında koşan bayan atletler, ayrıca 150 bin ile 5 bin dolar arasında değişen "zaman bonusu" ödülü de kazanacak.

Türk atletler sıralamasında erkeklerde ve bayanlarda birincilere 20'şer bin, ikincilere 10'ar bin, üçüncülere 5'er bin dolar para ödülü dağıtılacak.

Yarışı genel klasmanda ilk üç sırada bitirme başarısı gösteren Türk atlet, genel klasmandan kazanacağı para ödülünün iki katını alacak.

Maratona tekerlekli sandalye ile katılan erkek ve bayan atletlerden birincilere 5'er bin, ikincilere 3'er bin, üçüncülere 2'şer bin dolar para ödülü verilecek.

15 kilometre yarışında ise erkeklerde ve bayanlarda birinciler 4 bin, ikinciler 2 bin 500, üçüncüler bin 500, dördüncüler biner dolar para ödülü kazanacak. Türk sporcu sıralamasında ise birinciler bin 500, ikinciler bin, üçüncüler 500'er dolar alacak.

Masterler kategorisinde birinciler 200, ikinciler 150, üçüncüler 100 dolar para alacak. En yaşlı bayan ve erkek sporcular da 350 dolar para ödülü kazanacak.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?