banner39

Avrupa Konseyi Zirvesi öncesi İbrahim Kalın'dan önemli görüşme

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 24 Haziran'da gerçekleşecek Avrupa Konseyi Zirvesi'nde ele alınacak önemli konulara ilişkin Avrupa Birliği Komisyonu Kabine Şefi Björn Seibert ile bir araya geldi.

Güncel 19.06.2021, 18:06 19.06.2021, 18:13
Avrupa Konseyi Zirvesi öncesi İbrahim  Kalın'dan önemli görüşme

Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde gerçekleşen görüşmede, Türkiye-AB ilişkileri ve Türkiye'nin AB üyelik süreci, Gümrük Birliği, göç iş birliği ve insani yardımların yanı sıra Kıbrıs, Suriye, Libya ve Afganistan gibi bölgesel meseleleri kapsamlıca ele alındı.

Türkiye-AB ilişkilerinin stratejik değerinin altının çizildiği toplantıda, pozitif gündemin ilerletilmesi gerektiği ifade edildi.

24 Haziran'da gerçekleşecek Avrupa Konseyi Zirvesi'nde Gümrük Birliği ve göç mutabakatının yenilenmesi hususunda somut adımlar atılması beklentisi dile getirildi.

Yüksek Düzeyli Diyalog mekanizmasının işletilmesinin pozitif gündeme katkı sağlayacağına değinilen görüşmede, göç konusunda ortak sorumluluk ile hareket edilmesi ve adil külfet paylaşımı gerektiği vurgulandı.

Suriye, Libya ve Afganistan gibi bölgesel meselelerde barış ve istikrarın sağlanması için diplomatik iş birliğinin devam etmesi konusunda da mutabık kalındı.

Görüşmede, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut de hazır bulundu.

Kaynak:TRT 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?