banner15

Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı İncirlik'ten sonra İzmir'de

Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Scaparotti, dün İncirlik'te yaptığı görüşmelerin ardından bugün İzmir'deki NATO Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nı ziyaret etti

Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı İncirlik'ten sonra İzmir'de

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İzmir'de bulunan NATO Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Curtis Scaparotti ziyarette bulundu.

ABD Avrupa Kuvvetleri ve NATO Müttefik Kuvvetler Harekat Komutanı Orgeneral Curtis Michael Scaparrotti, dün Adana'daki İncirlik Üssü'ne gelerek incelemelerde bulundu.

Orgeneral Scaparrotti, dün sabah saatlerinde, Suriye ve Irak'ta IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyon güçleri ABD, İngiltere, Suudi Arabistan ve Katar'ın uçakları ile Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı 10'uncu Tanker Üs Komutanlığı'nın konuşlu olduğu İncirlik Üssü'ne uçakla geldi.

ABD 39'uncu Kanat Komutanlığı'nın da bulunduğu İncirlik Üssü'nde Türk ve ABD'li yetkililerle görüştü.

İZMİR NATO KARARGAHINA YENİ KOMUTAN

Korgeneral John C. Thompson, III. NATO Müttefik Kara Komutanlığı (LANDCOM) görevini İzmir NATO Karargahı'nda yapılan törenle Komutan Yardımcısı Korgeneral Paolo Ruggiero'dan devraldı. Törene, ABD Avrupa Kuvvetler ve NATO Müttefik Kuvvetler Harekat Komutanı Curtis Scaparrotti, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Philip Cosnett, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve askeri erkan katıldı.

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Thompson, NATO’nun Türkiye’nin çevresinde yaşanan savaşlar nedeniyle bölgesel güvenlik konusunda üzerine düşeni yapmadığına yönelik eleştirilerin sorulması üzerine, “NATO sorumluluğunda bulunan 360 derecelik alanda doğubatı, kuzeygüney olmak üzere bütün tehditlere cevap vermekte ve vereceğiz” dedi.

ABD ve Türkiye arasındaki ilişkileri de değerlendiren Thompson, "Türkiye - ABD arasındaki askeri ilişkiler son derece çok güçlüdür. Afganistan’da Türk askeri ile çalışma fırsatı buldum” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 11:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48