banner15

'Avrupa verdiği sözleri yok sayıyor'

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Yunanistan ve İtalya'daki sığınmacıların diğer Avrupa ülkelerine yerleştirme planı sadece yüzde 3 oranında gerçekleştiğini ifade etti.

'Avrupa verdiği sözleri yok sayıyor'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) sözcülerinden William Spindler, geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği (AB) ve üye ülkeler arasında anlaşmaya varılan Yunanistan ve İtalya'daki sığınmacıların diğer Avrupa ülkelerine yerleştirme planının sadece yüzde 3 oranında gerçekleştiğini söyledi.

Sözcü Spindler, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında, Avrupa devletlerine taahhütlerini yerine getirme ve sığınmacıların farklı ülkelere yerleştirilmelerine ilişkin hızlı adım atmaları çağrısında bulundu.

Bir yıl önce AB ve üye ülkeler arasında anlaşmaya varılan Yunanistan ve İtalya'daki sığınmacıların diğer Avrupa ülkelerine yerleştirme planının sadece yüzde 3 oranında kaldığına dikkati çeken Spindler, varılan anlaşmaya rağmen AB ülkelerinin sözlerini yerine getirme konusunda yavaş kalmasını eleştirdi.

Yunanistan'dan ayrılan sığınmacı sayısının şuana kadar 3 bin 712, İtalya'dan ise bin 64 olduğunu belirten Spindler, bununla beraber Yunanistan'da 7 bin 970 sığınmacının başka ülkeye gitmek için başvurduğunu aktardı.

Spindler, BMMYK'nin Yunanistan makamlarını sığınmacıların diğer AB ülkelerine yerleştirme sürecinde daha hızlı davranması için teşvik ettiğini ve bu ülkede kadın, erkek ve çocuklardan oluşan binlerce sığınmacının yaklaşan kış öncesi kötü şartlarda ve güvenlik sorunu olan bölgelerde yaşadığını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2016, 19:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35