Avrupa yakaladığı PKK'lıları iade etmiyor

Avrupa ülkeleri kırmızı bültenle aranan 650 PKK'lıyı yakaladığı halde Türkiye'ye iade etmiyor

Güncel 08.08.2015, 11:23 08.08.2015, 11:50
Avrupa yakaladığı PKK'lıları iade etmiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Haklarında kırmızı bülten çıkarılan 650 PKK mensubu, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yakalanmalarına rağmen bu ülkeler tarafından Türkiye'ye iade edilmiyor. Almanya'nın da PKK ve DHKP-C ile diğer örgüt üyelerinden Türkiye'nin aradığı 300 terör örgütü üyesinin iadesini reddettiği bildirildi.

Emniyet yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Avrupa'da Hollanda ve Belçika IŞİD'e katıldığını belirledikleri vatandaşlarının pasaportlarını ve vatandaşlıklarını iptal ediyor.

Almanya ve diğer bir çok Avrupa ülkesi IŞİD'e katılma ihtimali bulunan vatandaşlarının yurtdışına çıkmalarını engellemek için pasaportlarına ve kimliklerine el koyuyor veya yurtdışına çıkışlarını engelleyecek yeni kimlik kartları düzenliyor.

Bazı Avrupa ülkeleri ise çatışma bölgelerine seyahat eden vatandaşlarının vatandaşlıklarını iptal ediyor.

Avrupa ülkelerinin bazılarının ceza kanunlarında da Suriye gibi terör örgütlerinin bulunduğu yerlere giden vatandaşlarına ceza kanunu değişikliği ile müeyyide uygulamayı planladıkları belirtildi. İngiltere'nin de IŞİD'e katılan vatandaşlarının pasaportlarını iptal ettiği belirtildi.

IŞİD PROPAGANDASI YAPAN İNTERNET SİTELERİ ENGELLENİYOR

İngiltere ve Fransa'nın IŞİD'ın propagandasını yapan internet sitelerine erişimi engellediği belirtildi. Avrupa ülkeleri, hava ve deniz yollarında ise yabancı savaşçıların engellenmesi amacıyla önceden bilgi alış verişini yaymaya çalışıyor.

Avrupa Polis Ofisi'nin, uluslararası sosyal medya ve internet hizmeti sağlayan sunucular ile (Yahoo, YouTube gibi) teröristlere karşı siber araştırma yapmak için anlaştığı öğrenildi.

AVRUPA PYD'Yİ LEGAL GÖRÜYOR

Avrupa ülkelerinin, Avrupa'dan gelerek PYD adına Suriye'de savaşan kişileri, yabancı terörist savaşçı olarak kabul etmediği kaydediliyor. Avrupa ülkelerinin PYD'yi IŞİD'e karşı savaşan legal bir unsur olarak gördüğü ileri sürülüyor.

AVRUPA PKK'LILARI İADE ETMİYOR

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yakalanan ve Türkiye'nin Kırmızı Bülten ile arattırarak iadesini istediği başta PKK, DHKP-C olmak üzere örgüt üyesi 650 kişinin Avrupa ülkeleri tarafından iade edilmediği bildirildi.

Almanya'nın ise PKK, DHKP-C, MLKP ve Hizbullah gibi örgüt üyelerinden Türkiye'nin iadesini talep ettiği 300 örgüt üyesinin iadesini reddettiği öğrenildi.

Avrupa'dan iadesi istenen bu örgüt üyelerinin genelde aktif eylemlere katılan kişilerden oluştuğu da vurgulandı.

Danimarka'nın PKK'nın yayın organlarından Roj Tv'ye destek verdiği, Türkiye'nin aradığı bazı teröristleri vermediği buna karşın Türkiye'nin aktif terör olaylarına katılmadığı gerekçesiyle iadesini reddettiği Hasan adlı bir kişi konusunda, Danimarka medyasının Türkiye aleyhine yoğun algı faaliyeti yürüttüğü belirtildi.

Yunanistan'ın da AK Parti ile Adalet Bakanlığı'na saldırı düzenleyen DHKP-C'li teröristleri iade etmeyerek serbest bıraktığı kaydedildi. Bu kapsamda Türkiye terörle mücadele konusunda hiç destek vermeyen bir çok AB ülkesinin, Türkiye'nin aleyhine teröre yönelik büyük algı kampanyası yürüttükleri belirtiliyor.

Çeşitli gerekçelerle Türkiye'nin istediği terör örgütü üyelerini iade etmeyen Avrupa ülkelerinin Türkiye'den benzer bir talepleri olduğunda ise Türkiye aleyhine yoğun algı faaliyetleri yürüttüğü belirtiliyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?