banner39

Avukat Mustafa Doğan İnal'dan Macro Center'in ayrımcılığına karşı hukuki mücadele

Macro Center’da işe başlayan Didem Batal’ın aynı gün başörtülü olduğu gerekçesiyle işten çıkarıldığı iddia edildi... Mağaza Müdürü'nün; Didem Batal’a, “Başörtüsünü çıkarıp işe devam edebilme imkanın var” dediği öğrenildi. Avukat Mustafa Doğan İnal, Macro Center hakkında suç duyurusunda bulunacakları söyledi.

Güncel 03.05.2020, 14:12 03.05.2020, 14:26
Avukat Mustafa Doğan İnal'dan Macro Center'in ayrımcılığına karşı hukuki mücadele

Macro Center'da çalışan Didem Batal başörtülü olduğu gerekçesiyle işten çıkarıldığını iddia etti. 28 Nisan'da insan kaynakları firması Adecco yetkilisiyle görüşüp, başörtülü kimlik ve özgeçmiş belgelerini sunarak işe kabûl edildiğini belirten Didem Batal, 29 Nisan sabahı Macro Center Akmerkez Şubesi'nde işe başladığını kaydetti.

Akşam 17.30 sıralarında şirketten arandığını anlatan Batal "Başörtülü çalışamayacağım, mağazanın 'türbanlı istemediği', bir günlük ücretin yatırılacağı söylenilerek işten çıkarıldım" dedi. Bunun üzerine mağaza müdürüne giderek durumu anlattığını belirten Batal 'Başörtüsünü çıkarıp devam edebileceğimin imkanı olduğunu dile getirdi' diye konuştu. Batal ayrıca tweetini silmesi için tehdit edildiğini öne sürdü.

Avukat Mustafa Doğan İnal, Macro Center hakkında suç duyurusunda bulunacakları söyledi.

Didem Batal'ın yazılı açıklaması şöyle:

"28 Nisan 2020'de Adecco firma yetkilisiyle görüşerek, başörtülü kimlik ve özgeçmiş belgelerimi sunarak işe kabûl edildiğimin ve başlayacağım şube bildirilmesi üzerine Macrocenter Akmerkez'de 29 Nisan 2020 Pazartesi sabah 09.00'da çalışmaya başladım. Saat:17.30 civarına dek çalıştıktan sonra benimle aynı saatte oraya başlayan diğer başörtülü arakadaşım şirketten aranılarak başörtülü çalışamayacağımız, mağazanın 'türbanlı istemediği', bir günlük ücretin yatırılacağı söylenilerek işten çıkarıldık. Gururum incindiği gibi tarifsiz üzüldüm.

"Biz de mağaza müdürüne gidip 'Bunun insan onurunu hiçe sayan bir durum olduğunu, 1 günlük ücreti istemediğimi, neden bize daha önce bilgisi verilmediğini, bizim kapalı olduğumuz bilinmiyor mu?' diye de sorduk. Hiçbirşeyin cevabı olmadığı gibi mağduriyetime vicdanlı insanlar 'Ses verir' diye yazdığımın da yalanlanması daha üzdü."

"Aileme destek olmak için çalışma mecburiyetiyle başladığım işimde bu acı tecrübe çok üzdü. Ama bir o kadar üzücü olan bu olaydan dolayı özür dilenip bunu telafi yerine genç bir çalışanını yalancı ilan edip PR derdiyle tweetimi silmem için tehdit edilmem."

"Daha vahimi, sosyal medyada 'asılsız' diyenler bana aynı firma aracılığıyla başka şubesinde başlamam için teklif iletiyorlar. Oysa tek beklediğim, özürdü!

MACRO CENTER'DAN AÇIKLAMA

Macro Center ise yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: Yaptığımız incelemede, bildirimde bulunan arkadaşımızın bir geçici istihdam bürosu üzerinden takımımıza dahil olduğunu ve işten çıkartılmasının söz konusu olmadığını öğrendik. Operasyonumuzda sıkça görüldüğü gibi daha önce işbaşı yaptığı bir mağazadan, ihtiyaç gereği pazartesi itibariyle bir başka mağazada görev alması kendisine tebliğ edilmiştir. Eşitlikçi çalışma politikalarımız kendisiyle birebir gerçekleştirilen görüşmede açıkça belirtilmiştir. Arzu etmesi halinde bu yoğun dönemde birlikte çalışmaya devam etmekten mutlu oluruz.

Kaynak: Sabah

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?