Avukata, cumhurbaşkanına hakaretten 3 yıl hapis

Cumhurbaşkanına ve kamu görevlisine hakaretten yargılanan avukat Kılıç’a toplam 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi, ceza ertelendi

Avukata, cumhurbaşkanına hakaretten 3 yıl hapis

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hakimler heyetine hakaret eden Avukat Umut Kılıç’a her iki suç için hapis cezası verdi.

Avukat Kılıç'a Cumhurbaşkanına hakaretten 1 yıl 6 ay, kurul halinde çalışan kamu görevlisine hakaretten de 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildi. Mahkeme, Kılıç’a verilen toplam 3 yıl 4 ay 15 günlük cezanın geri bırakılmasına karar verdi.

Ankara 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmaya Kılıç ve avukatları Afyonkarahisar Barosu Başkanı Turgay Şahin, Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, Avukat Kaya Yelek ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Muammer Cemaloğlu katıldı.

Kılıç’a kamu görevlisine görevinden dolayı hakaretten 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi. “Kılıç’ın kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevinden dolayı hakaret ettiğini belirten” mahkeme, cezayı dörtte bir oranında artırarak 1 yıl 10 ay 15 gün hapse yükseltti.

Mahkeme bu ceza için de hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

NE OLMUŞTU ?

Avukat Kılıç, hakimlik sınavı sırasında hem kurul heyetine hem Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretlerde bulunduğu için hakkında TCK'nın 125. maddesi uyarınca "Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat etmek" ile "kamu görevlilerine görevinden dolayı alelen hakaretten" dava açılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 11:21
banner53
YORUM EKLE

banner39